necatikavlak03 @ hotmail.com

                                                   

Türkiye’nin dört bir yanı kan ağlıyor! Millet, Devletinden ümidini kesmiş, analar, eşler PKK’nın kaçırdığı evladını, eşini kurtarsın diye devlet yerine; PKK’nın TBMM’deki siyasi kanadına başvuruyor.

Diyarbakır’da, Cizre’de, Silopi’de ve de daha birçok ilçede Güvenlik güçleri başlarını zırhlı araçların dışına uzatamıyor.

Sokaklarda in cin top oynuyor.

Vatandaş evini barkını, malını mülkünü bırakıp göç yoluna düşmüş! Bölgede görev yapan personel bezgin, umudunu yitirmiş.

Hepsi bu mu?

Hayır, hayır basına yansımayan, yansıması engellenen; hatta orada yaşayanların bile görmediği duymadığı neler söyleniyor neler!

Daha birkaç gün önce Van’dan gelen polis eşi bir hemşire ile dertleştik…

Dertli mi dertli, endişeli mi endişeli!

Hem hayatından hem de memleketin geleceğinden kaygılı, bizim oralarda devlet yok diyor da başka bir şey demiyor.

Vatanın üstüne yalnız Kara kış çöreklenmedi ki, laf cambazlığı ile her şeyi güllük gülistanlık göstermek isteyen sirk cambazları da ipin üstünde sahne almış, İsmail Dümbüllü’yü aratmıyorlar.

Hele bir bakın!

Yeni Bir Gelenek Başlatmak İstiyorlarmış! Ve “umut” bütün ülkede olduğu gibi “Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da da” bir güneş gibi  yükselecekmiş!

Bunlar, milletin aklı, sağduyusu, öngörüsü ve de sezgilerini hafife alıyor ve alay ediyorlar…

Sahi sizin oralarda “umut” güneş gibi yükselip gökyüzüne doğru süzülüyor mu?

Vatan’ın 7 bölgesi kan ağlamıyor mu? Şehit düşen kınalı kuzular, mehter takımı eşliğinde güle oynaya davulla zurnayla mı kaldırılıyor?

Komşularımız Suriye, Irak, Azerbaycan ve Ermenistan’da oluk gibi kan akmıyor mu?

Türkiye’yi hiç hesaba katmıyorum, biz 30 yıldan beri afsunlandık, kan kusuyor kızılcık şerbeti içtik diye kendi kendimizi kandırıyoruz.

Sorulacak soru pek çok! Laf ebelerinden alınacak sağlıklı cevapsa hiç ama hiç yok! Kamuoyunun gerçek değerlerini güzel kelimelerle ambalajlayıp paketleyip sunmak çözüm değil!

Ne söylediklerini doğru okumak için kurulan cümleleri tersinden okumak gerekiyor.

Şayet, “umut bütün ülkede olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da da bir güneş gibi yükselecek” cümlesini tersinden okuyunca inanıyorum ki “Yandı Gülüm Keten Helva “ demekten kendinizi alamayacaksınız.