necatikavlak03 @ hotmail.com

Bugün, bir misafirim var! Kırşehir’in medarı iftiharı, Çiçekdağı'nın gülü Türkiye’nin ölümsüz  ozan’ı Neşet Ertaş’ı davet ettim, nezaket gösterdi, bağlamasınıda  kucaklayıp geldi.

Ertaş’la kısa bir söyleşi gerçekleştireceğiz. Bazen o  çalıp söyleyecek ,bazen de birlikte Türkiye gündemini konuşacak  düşüncelerimizi paylaşacağız.

Biliyorsunuz, Ertaş  2012 ‘de aramızdan ayrılı. Şimdi  ölümsüzlüğü yaşıyor. Bizim bilmediğimiz çok şey biliyor.

Onun için diyorum ki bu muhabbet kaçmaz!

Açık yüreklilikle  ifade edeyim, şimdiye kadar hiç söyleşi yapmadım. Bu ilk olacak. Sürç-i lisan edersem  peşinen

affola!

-Sevgili Ertaş , bizi kırmadınız çok uzak yoldan kalkıp, bağlamanızı da kucaklayıp geldiniz. Hoşgeldiniz şeref verdiniz!

- Hoşbulduk şeref duyduk!

Esas ben davet ettiğiniz için size teşekkür ederim. Dile kolay 5 yıl oldu aranızdan ayrılalı. Beni unutmadığınızı görmek bilmek çok gurur verici.

-Aman efendim, siz unutulacak birimisiniz? Bize bıraktığınız o kadar çok eseriniz var ki hergün bağlamanın  telinde sanatçıların dilindesiniz.

- Biliyorum, dünyada ne olup bittiğinden habersiz değiliz.  Bulunduğumuz alemden dünyayı yakınen izliyoruz ve olup bitenler karşısında küçük dilimizi yutuyoruz.

- Nasıl Üstadım?

-İsterseniz Kısaca özetlemeye çelışayım.

Birkaç gün önce, basında manşetlere bir haber düştü. Emniyet yeni bir operasyona imza atmış!

667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Fetullahçı Terör Örgütü ile irtibatlı olduğu belirtilen 9 bin 103 polis görevden uzaklaştırılmış.

Açığa alınanlar arasında Emniyet Müdür Yardımcısı iken motosiklet sürücüsü Ahmet  Sülüşoğlu'nu vurarak öldüren Celal Yılmaz da var mış! Bunlardan 17 ‘isi Beştepe’yi 26 ‘sı da TBMM’yi koruyormuş.

Haberi okuyunca, Vallahi ve billahi ahrette ki bizler küçük dilimizi yutacaktık. Yaşarken Devlet adamlığının böylesine dibe vurduğu başka bir devre şahit olmadık!

-Bu haberi duyunca ne yaptınız?

-Ne yapayım?

 Aldım sazı elime, vurdum bağlamanın teline!

Karadır Şu Bahtım Kara
Sözüm Kar Etmiyor Yare
Yüreğimi Yaktı Nara (Eyvah Ey...) 


Kendim Ettim Kendim Buldum
Gül Gibi Sararıp Soldum

 

-Bizde çok severek dinliyoruz kendim ettim kendim buldum türküsünü. Bize  insanlığın kusursuz olmadığını hatırlatıyor. Fakat insanlar kendi edip kendi bulunca, başka bir müeyyidesi olmaz mı? Yalnız hata ettim diyerek nereye kadar?

-Bu sorunun cevabı ebedi hayatta değil! Dünyada yaşadığını zanneden ademler cevap vermeli ve hatanın bedelini bir şekilde ödetmeli.

-Üstadım biz sizinle konuşurken; internete bir son dakika haber düştü.” Cumhurbaşkanlığı eski başyaveri albay KHK ile ordudan ihraç edil-miş” ne dersiniz?

-Ne deyim önce tuz koktu derim, sonra devlet ehliyetsiz,liyakat ve  riyakatsız kişilerin elinde der ve vururum bağlamanın teline…

 

Bilmez Yar Gönülden Bilmez
Akar Göz Yaşlarım Dinmez
Bir Kere Yüzüm Gülmez (Eyvah Ey...) 

Kendim Ettim Kendim Buldum
Gül Gibi Sararıp Soldum

 

-Üstadım güzel diyorsunuz, yanık yanık okuyor yaralarımıza merhem sürmeye çalışıyorsunuz. Halbu ki bizdeki yara derin.  Merhemle iyileşmesi imkansız,  tabip eli değmeli, neşter vurulmalı ki şifa bulsun.

Halbuki  devleti yönetenler “dünyanızı da, ahiretinizi de tehlikeye atmayın “ diye  milleti korkutarak .inananları inançları ile avucunun içinde tutuyor. 

Cemaat ve tarikat mensupları da “ahiretinizi” kaybedersiniz tehdidi savurarak kendi emelli doğrultusunsa resmen kullanıyor.

Siz bizim yaşamadığımız gerçeği yaşıyorsunuz. Ebedi hayattan korkmalı mızyız?

-İnsanları kolay yönetebilmek için birtakım hurefe sözlerle  kandırıyorlar. Lafı çok uzatmayacağım.

Bakın Hacı Bektaş Veli Kaç asır önce ne güzel söylemiş.

“Ne Ararsan Kendinde Ara, Hararet nardadır sacda değil. Keramet Baştadır tacda değil, her ne arar isen kensinde ara; Kudüste Mekke Hacda değil”

-Üstadım Mekke medine dedinde aklıma geldi. Bizim İsmail Ağa Cemati Kabe’de kavga etmiş. Hastanelik olmuşlar ne dersin?

- Önce Kabeyi kirlettiler derim. Sonra uzat şu bağlamamı da birlikte (yaroy) diyelim derim.

Dost Elinden Gel Olmazsa Varılmaz
Rızasız Bahçanın Gülü Derilmez
Kalpten Kalbe Bir Yol Vardır Görülmez
Gönülden Gönüle Gider (Yaroy Yaroy Yaroy Yaroy Yaroy) 
Yol Gizli Gizli Yol Gizli Gizli

-Benden bu kadar.

-Teşekkür ederim Üstadım.  Sayenizden suya sabuna dounmadan yaralarımıza neşter vurmaya çalıştık.

Son olarak bir cümleyle bir şey söylemek istermisiniz?

Elbette.

-Benden selam söyleyin Kırşehir’e Çiçekdağına, kurbanolayım vatanımın taşına toprağına. Hasretim, Kışın yağan Kar’a,  Nisan’da yağan sağanak yağmura. Bu Vatan Cennet Kıymetini bilin derim.