necatikavlak03 @ hotmail.com

 

Bu gün cumhuriyetin kuruluşunda isimleri öne çıkan, Cumhuriyet kadınlarımızın şahsında; isimsiz yüzlerce kahraman Türk Kadınının torunlarına bütün içtenliğimle seslenmek ve onlarla bir nebze dertleşmek istiyorum.

Halide Edip Adıvar’ın, Nezahat Baysel’in, Şerife Bacı’nın, Fatma Seher Erden’in ,Halime Çavuş’un, Hafız Selman İzbeli’nin Gördesli Makbule ‘nin , Çete Emir Ayşe ve Tayyar Rahmiye’nin onurlu Torunları!

Size sesleniyorum!

Siz Tarih yazan ninelerinizin kurduğu cumhuriyetin, çok değerli, şerefli, onurlu ve de

haysiyetli mirasçılarısınız.

Herkesten önce, Türk  Anası, bacısı ve kadını olarak, bu değerli miras; Türkiye Cumhuriyetini korumak, kollamak ve ona sahip çıkmak size düşmez mi?

İsterseniz ocağınızın başına bağdaş kurun, yaşmağınızı kuşkonmaz bağlayın, elinizi şakağınıza koyun, tavşan kanı bir bardak çayı elinize alın; yudumlarken sıcak çayınızı bi düşünün!

Cumhuriyeti bize bırakan, ninelerimizi, dedelerimizi bu vatan için  canını veren  aziz şehitlerimizi gözlerinizin önünde merasim geçidi yaptırın.

Cumhuriyete sahip çıkmazsanız, yarın huzuru mahşerde; ninlerinizin yüzüne nasıl bakacak;

ninem diye boynuna hangi yüzle sarılacaksınız?

Siz Cumhuriyet kadınlarını; Allah yerine kula tapan,  laik Türkiye yerine saltanat özleyen, onurlu birey olmak varken, kendini birilerine ikram etmek istiyorum diyecek kadar küçülen, onursuzlaşan: cariyeliği özleyen, bir gecelik halvet hülyası gören, kimliğini yitirmiş; Araplaşmış cahiliye dönemini yaşayanlardan elbette ayırıyor ve  kıyas kabul etmediğimi ifade ediyorum.

Hepimiz biliyoruz ki, muhtemelen Cumhuriyetin  ilan edildiği 23 Nisan’a yakın bir tarihte;  Cumhuriyeti yıkmak isteyenler tarafından, önümüze kendi geleceğimizi oylayacağımız bir sandık konacak!

İşte  Yukarıda isimlerini saydığım, İstiklal savaşında destan yazan; isimleri hiç duyulmayan, bebeği sırtında iki tekerlekli kanının arkasında; Türk askerine cephane taşıyan, onbinlerce kadınımızın torunlarına bu oyunu bozmak düşer diye bağırmak  istiyorum.

Niçin hayır dememiz gerektiğini,enine boyuna araştırıp, derinlemesine inceleyen bir çok uzman gerekçeleriyle yazmış.  Birkaç düşünür ve uzman, niçin cumhuriyete sahip çıkılması gerektiğini; gerekçeleriyle birlikte,  yazı ve videolarla gözler önüne sermiş.

İşte ben o yazı ve videolardan söz edecek, sandık başına gitmeden  önce: mutlaka okunmasını ve izlenmesini önermek isterim. Zira yüreği vatan için çarpan sayısız düşünür Türkiye’nin şarampole yuvarlanmaması, uçurumdan aşağı düşmemesi için kendilerini parçalıyorlar.

İşte onlardan bir kaçı:

-Murat İde’nin Maskeli Balo; 15 Temmuz’un Anatomisi yazısını okumalı,  kendi sesinden Videoyu izlemeliyiz.

-31 Ocak, salı günü haber kuşağında KRT TV haber modülatörü Çalar Cilara’nın gazeteci yazar Levent Gültekin’le yaptığı, canlı haber programı mutlaka arşivden dinlenmeli.

-Eski Bakan Namık Kemal Zeybek ve Oktan Keleş’in KRT KÜLTÜR TV “Gönül Mimarları” programına bir göz atılmalı.

Elbette önerilecek, laik Cumhuriyete sahip çıkan onlarca yayından söz edilebilinir. Hepsi sizden deyim yerindeyse bir tık ötede, ya da avuçlarınızın içinde…

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, görevlerinin bir kısmını hükümet ve parlamentoya devretmeye hazırlanırken; Türkiye’nin 1 asır önce kendine hedef seçtiği, muasır medeniyet yolundan saparak; monarşiye yelken açması kabul edilebilir mi?

Çilekeş Türk Kadını!

15 yıldan beri Kadınlarımızla ilgili yaşanan olumsuz gelişmeler arşivlere sığmayacak kadar çok.

Kadına karşı işlenen suçların, artışında akıl almaz istatistik bilgiler de arşivlerde incelenmek üzere bekliyor.

21 yüzyılda demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti tanımından ve Parlementer sistemden daha insani bir rejim keşfedilmedi.

Cumhuriyeti sırtlarına bebeklerini bağlayarak kuran Anadolu kadınlarının Torunlarına; Cumhuriyete sahip çıkmak düşmez mi?

Ben size bütün kalbimle güveniyorum, siz bu oyunu bozar,  muasır medeniyete giden yolculuğu kesintiye uğratmazsınız.