necatikavlak03 @ hotmail.com

           Milletin başı dönüyor, midesi bulanıyor! Mevcut emareleri bir hekime sorsak ilk şüphesi zehirlenmeden kuşkulanmak olur.
Bir takım soru ve tahlilden sonra, teçhiz netleşir; zehirlenme! Şaşırırsınız ben ne yedim, niçin neden zehirlendim diye kafa yorarsınız.
Kullandığımız beyaz eşyanın, marketten aldığımız her türlü gıdanın, son kullanma tarihi olduğunu dikkate almaz, niçin zehirlendik diye düşünür dururuz…
Üretilen beyaz eşyanın, paketlenen gıdanın son kullanma tarihi olurda; devlet yöneten iktidarın son kullanma tarihi olmaz mı?
Olmaz diyenlerin aklına şaşarım. Küçük bir araştırma yapalım, sağlıklı işleyen demokrasilerde uzun süre iktidar koltuğunu koruyan kaç iktidar yaşamış diye soruş tursak, tek adam rejimi dışında, cevap bulmakta zorlanırız.
Milletin başının dönmesi midesinin bulanması, kuşkusuz fabrika ömrü dolan, raf ömrü biten iktidar zehirlenmesinden başka bir şey olmadığı açık!
Milleti tüketici yerine koyarsak; imalatçı ve de üretici firma, raf ömrü biten ürünü, toplamak, imha etmek yerine; ambalaj değiştirerek tüketiciyi zehirleme pahasına ürünü elden çıkartma istesek ve gayreti ayan beyan ortada değil mi?
Karga diye bildiğimiz, kunduz diye isimlendirdiğimiz, kuş bile yem yediği çöplerini çöp konteynır atarken, aziz Türk milleti kendini zehirlediğini bile bile; raf ömrü biten, bayatlamış, gıdalardan umut beklemesi ne inancı ne örf ve adeti ne asaleti ile bağdaşır mı?
Tabiat bile kendini yeniliyor, sonbaharda yapraklarını döken ağaçlar, sahillerde tomurcuklandı. 
Datça’da bademler çiçek açmış.
Ülkemizin başına çöken kara kışın, çöreklendiği bölgelerimizde hüküm süren, ulaşım zorlukları devam etse de, sayılı günlerin sonu yaklaştı.
Yedi bölgemizde de, bademler çiçek açsın diyorsak, en az kunduzlar kadar aklımızı kullanmalı, çöpleri konteynır atmalı, son kullanma tarihi geçen ürünleri kullanmaktan vazgeçmeliyiz.
Temizlikte hayır vardır, Temizlik imandan gelir, bu özdeyişi hiç aklımızdan çıkartmayalım.
Midemiz bulanmasın diyorsak, doktorla/ hemşireyle uğraşmayalım istiyorsak; temizliğe dikkat etmeli, önce buzdolabımızda ki çürümüş gıdaları hiç düşünmeden çöpe atmalıyız.