tulaydemircankoyuncu @ gmail.com

"Ağlama sesiyle odasına koşup, beşiğinin başına toplandığımızın farkına bile varmamışız. Şaşkın gözler ile üçümüze öyle bakışı vardı ki, o zaman anladık. Hepimiz sadece bir ağlayışına dayanamıyorduk."

Bu sözler dudaklarından değil yüreğinden akıyordu. Anlatırken gözlerinin nasıl gülümsediğine şahitlik ediyorduk. Bu kişi bir babaydı. Bir kızları olmuş ardından yıllar geçmesine rağmen ikinci evlatları olmamıştı. Çekirdek aile (anne, baba ve evlat) istişare yapıp, koruyucu aile olarak bir evlat edinmeye karar verirler. Zor şartlar altında, istek dışı olarak üstelik erken dünyaya gelmişti küçük melek. Anne ve babası bir arada olup, bir yuvası olamamıştı. İki senelik hayatında hiç bu kadar candan sevilmemişti. Küçük aklı zorlanıyordu. Kimdi bu kişiler? Beni sonsuz merhamet ile seven.?

Merhamet; sözlük anlamı, "duyulan üzüntü, acıma” olarak tanımlanmaktadır. Sevgi; yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu” olarak yazar. İki kelimenin birleşiminden doğan bir duygu vardır ki adına "vicdan "denilir.

Vicdan; kalplere duygu hissiyatını yaşatır kullara. Kendi bedeninizden dünyaya gelmiş olması gerekmemekteydi anne baba ve abla olmak için. Vicdan kulun kendinde Rabbini bulmasıdır. İlimsiz vicdan, yolunu kaybetmiş köre benzer.

Vicdan kelimesi, bulmak kelimesinden gelir. Arapça da "Ve-ce-ke" kelimesinden türemiş Dilimize nakledilmiştir. Allah'ı Teala'yı ve kendini bulamayan kişinin vicdanı olamaz. Aklımızla duygularımızı harmanlayıp yaşamalı, yaşantımıza yansıtmalıyız. Kör merhamet her zaman kişiye ve çevresine zarar verir. Cehaletle merhamet beraber olmaz. Evlatlarını sokaklara bırakmak zorunda kalan ebeveynler , kendilerince evlatlarına merhamet etmiş olarak görmüş oluyorlar.

Merhametsiz anne-baba olamaz. İnsan kendi kodlarını bilmeli.Yüce yaradan yarattığı canlı varlıklara yaşam koşullarına uygun kodlar koymuştur. İnsana dayalı olan kodlarını kullanmalı. Vicdan yokluğu merhamete yansır. Merhamet ve vicdan kavramları ilimsiz olmaz. İnsanı mercek altına almış olsak, mikroskop ile göreceğimiz sadece mikroplar olur. Ama insan kalbi ve ruhuyla ile kuldur.

Son sözleri büyüklerimize bırakılım. İnsanlar tuhaftır! Fena bir şey yapmakta olduklarını hissedecek olurlarsa mutlaka en evvel vicdanlarını susturacak bir sebep bulurlar. -Halid Ziya Uşaklıgil-

-"Kötü işlerimizin en gizli şahitleri vicdanlarımızdır." -Hz.Ömer-

-"Vicdanlarınız sizi itham etmezse, başkalarının ithamının hiçbir değeri yoktur." -Mevlana-

Merhametimle büyüttüm içimde, Yüreğim ile sevdim seni. Rabb'imin kalbime yerleştirdiği Tılsımı ile yaşatıyorum seni. Ne zaman unutacak olsam kul olduğumu, Gökler seslenir yüreğime. "Sende var olan ilim ile Merhamet et yaratılana Yaradan'dan ötürü" Ey vicdanım sakın terk etme beni.

Allah'a emanet olun sevgili okuyucularım...