İstanbul Mali Şube eski Müdürü Yasin Topçu, 17 Aralık 2013’te Reza Zarrab ve bazı bakan çocuklarını gözaltına aldı. “Hükümete darbe” suçlamasıyla 17 Aralık 2015 tarihinde tutuklandı. Halen Silivri Cezaevi’nde tutuluyor.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre Topçu, dün kendisini ziyaret eden avukatı Murat Erdoğan aracılığıyla Reza Zarrab’ın ABD’de cezaevine konulmasını ve bundan sonra yaşanacakları şöyle anlattı:

BİZİMKİLER NE DİYECEK

Şimdi bizimkilere “Hayırsever dediğimiz adamın hayır işlerini bize de bildiriverin bakayım” diyecekler. Bizimkiler ne cevap verecek? “Reza’ya plaket, yakalayanlara kelepçe hediye ettik, son olarak Yasin Topçu ile Mehmet Akif Üner’i içeri tıktık” mı diyecekler?

BİR EBRU BİR BİZ BİLİRİZ 

Reza Zarrab ABD’ye anlaşarak mı gitti, yoksa tufaya mı geldi?” diye merak edenler için yazıyorum: Reza’yı bir Ebru Hanım bir de biz biliriz. Sivrisinek soktuğunda ölmekten korkar. Hastalık hastasıdır. Kapalı yerde uzun süre kalamaz. Afakanlar basar. Bizim gibi kuzu kuzu içeride yatacak biri değildir. Bence bilmeyerek gitmiştir.

ŞİMDİ NE OLACAK

Ya Conilerin işbirliği teklifini kabul edip paçayı sıyırmaya çalışırken bizimkileri yakacak ya da susmayı tercih edip kodeste kalmaya devam ederken kendisine ‘hayırsever’ diyenlerden medet umacak. Ne Ruhani’den ne de kendisine ‘hayırsever’ diyenlerden bir hayır gelmeyeceğini önünde sonunda anlayacak. Bu işten de bol miktarda ‘kırmızı bülten’ çıkacak. Kısa özeti budur.