GAZETE HABERTÜRK

Arkadaşlarınızın yüzlerini yabancılarla karıştırıyor musunuz? Belki de yüz körü olabilirsiniz. Bilimsel adı "prosopagnosia" olan yüz körlüğü, sanılanın aksine oldukça yaygın bir hastalık.

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, her 100 kişiden 2'sinin aile üyelerinin bile yüzünü hatırlayamadığını ortaya çıkarıyor. Prosopagnosia nedeniyle çok sayıda insan sosyal ortamlardan kaçınabiliyor, depresyon belirtileri gösterebiliyor. Prosopagnosia bilinen bir hastalık olmasına rağmen bugüne kadar tanı konulması için bir test geliştirilememişti.

İngiltere'nin King's College London Üniversitesi uzmanları, bu hastalığa tanı konulması için bir anket geliştirdi. Prosopagnosia endeksi adı verilen bu ankette, kişilere tanıdığı kişilerle tanımadıklarını karıştırıp karıştırmadığı, işinde veya okulunda çevresindeki kişileri karıştırıp karıştırmadığı, rahatlıkla film seyredip seyredemediği, yüzlerle isimleri birleştirip birleştiremediği gibi 20 soru soruluyor ve "yüz körlüğünün derecesi" anlaşılmaya çalışılıyor. Testin yüz körlüğü tedavisine zaman kazandıracağı ve süreci hızlandıracağı belirtiliyor.