Milliyet'ten Aydın Hasan'ın haberine göre Suriye kaynaklı düzensiz göçün ana güzergâhlarından biri olan Ege Denizi'nde yaşanan utanç verici anların yeni bir görüntüsü daha ortaya çıktı. Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait bir bot, 12 Kasım'da sabahın erken saatlerinde açavela gönderi (ucunda delici metal olan) ile Ege Denizi'nin Didim açıklarında içinde Suriye uyruklu 58 Kaçak göçmenin bulunduğu botu şişleyerek batırdı. Yunan botu bölgeden süratle uzaklaşırken, su alan bottaki göçmenleri Türk Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı.

Ege Denizi'nde 12 Kasım 2015'te yaşanan utanç anlarının görüntüleri ortaya çıktı. Sabahın erken saatlerinde 04.19'da Yunanistan Birleşik Arama Kurtarma Merkezi (JRCC/PİRE) tarafından Didim Tekağaç Burnu güneybatısında lastik şişme bot içinde yardım talebinde bulunan düzensiz göçmen grubu olduğu ihbarı yapıldı. Bu ihbar üzere Türk Sahil Güvenliği bölgeye acil bir bot gönderdi. Sahil Güvenlik Botu, 06.00 sıralarında bölgede hareket halinde göçmenlerin içinde bulunduğu botu tespit etti ve önleme manevralarıyla botu durdurmaya çalıştı. Bu sırada olay yerine Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait LS-060 borda numaralı Yunanistan Sahil Güvenlik gemisi geldi. Göçmenleri taşıyan bot, doğrudan Yunan Sahil Güvenlik Botunun üzerine doğru manevra yaparak su üstüne kalan kısmı anlamına gelen bordasıyla gemiye yanaştı.

Botu şişleyerek batırdı

Bu sırada Yunan gemisindeki görevli, açavela gönderi diye tabir edilen ve deniz aracının açılmasında kullanılan uzun sopa ile yanaşan botu hedef aldı. Göçmenlerin botu, Yunan gemisine ikinci kez aborda pozisyonunda yanaştı. Yunan görevli bu kez, metal uçlu sopa ile botu şişledi.

Ayrıca açevala gönderi ile bot içindeki göçmenleri de darp etti. Darbe alan bot su almaya başladı. Yunan gemisi, olay yerinden süratle uzaklaştı. Bazı göçmenler suya düşerken, botun içindekiler su alan botta zor durumda kaldı. Bunun üzerine Türk botu, Suriye uyruklu 58 göçmenin tamamını denizden sağ olarak kutardı. Göçmenler, Didim Limanı'na götürüldü.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın Türkiye ziyaretine eşlik eden Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanı Athanasios Athanasopulos, Türk Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem'i ziyaret etmişti. Yunanlı Komutan'a, ziyareti sırasında bu olayla ilgili görüntünün izletildiği öğrenildi.