Yüksek Seçim Kurulu Başkanı, “YSK Başkanına Sayın Cumhurbaşkanının üniversite diploması soruldu, ‘Verecek yanıtım yok.’ dedi.” şeklindeki haberlerin yalan ve düzmece olduğunu bildirdi. YSK’nın sitesinden Sadi Güven imzalı yapılan yazılı açıklamada, bu konuyla ilgili hiçbir gazeteciye, basın mensubuna veya şahsa bu şekilde bir açıklama yapılmamıştır denildi.

İşte yapılan açıklamanın tamamı:

Bugün bazı gazetelerde “YSK Başkanına Sayın Cumhurbaşkanının üniversite diploması soruldu verecek yanıtım yok dedi” şeklinde haberler yayınlanmıştır.

Tarafımdan hiçbir gazeteciye, basın mensubuna veya şahsa bu şekilde bir açıklama yapılmamış olup haber tamamen yalan ve düzmecedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YSK, BAŞVURUYU REDDETMİŞTİ

Yüksek Seçim Kurulu, eski hakim Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üniversite diplomasının incelenmesi için yaptığı başvuruyu reddetmişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise, ‘tartışmalı’ diplomasının yeniden gündeme gelmesine ilişkin ‘sınıf arkadaşı’ olan Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat’a seslenmiş “Arşivden çıkart şu diplomayı” demişti.

Marmara Üniversitesi, iddiaları ‘haksız’ ve ‘mesnetsiz’ diye nitelerken, Erdoğan’ın üniversitenin işletme bölümünden mezun olduğunu duyurmuştu.