Yükseköğretim Kurulu (YÖK), birkaç gün içinde Başbakanlık'a sunacağı yeni Yükseköğretim Disiplin Yasası Taslağı ile akademik özerklikle ilgili tarihi ve Radikal bir adım atmaya hazırlanıyor. Hazırlanan yeni YÖK Disiplin Yasası'na göre, üniversitelerde bundan böyle rektör ve dekanlar dışındaki akademik ve idari personele ilişkin tüm disiplin işlemlerini yürütme ve karar alma yetkileri üniversitelere bırakılacak. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2015 içinde YÖK'ün önüne 190 öğretim elemanı ve 14 rektör/dekanla ilgili soruşturma dosyası geldiğini belirterek “Artık akademik ve idari personele ilişkin disiplin işlemleri üniversitede başlayacak, üniversitede bitecek” dedi. Böylece YÖK, 12 Eylül döneminden bu yana elinde bulundurduğu önemli yetkileri devretmiş olacak.

Saraç, hazırladıkları yeni disiplin ve yükseköğretim kalite kurulu yasa taslaklarını ilk kez anlattı. Milliyet'in haberine göre, “YÖK kalksın diyorlar. YÖK'ü çok önemli iki konuda kaldırıyoruz” ifadelerini kullanan Saraç, YÖK'ün yeni hazırladığı Disiplin Yasası'nın akademik özerklik bağlamında çok radikal ve kritik bir adım olduğunu söyledi.Meslek sınavları geliyor

Saraç, lisans mezuniyeti sonrası yapılması planlanan meslek sınavlarının da “regüle meslek” tanımına giren tıp, mühendislik, hukuk, diş gibi programları bitiren mezunlara yönelik olacağını kaydetti. Tıp, hukuk, mühendislik ve mimarlığa getirilen “başarı sırası” kriterlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Saraç, “Şu anda dört işlem bilmeyenleri mühendislik fakültesine alıyoruz. Bu mübalağa değil. 100 sorunun 12'sini yaptığınızda sizin mühendis unvanı alabilecek bir programa girme hakkınız var. Böyle bir şey olabilir mi? O nedenle bu düzenleme çok çok önemli” dedi.

'İntihal'e özel suç tanımı

Saraç, AYM'nin kararı nedeniyle disiplin yönetmeliğinin uygulanamaz hale geldiğini ve üniversite personeline ilişkin suçlara ceza verilemediğini belirterek, “Şu an intihal, darp, taciz, tecavüz suçuna bile verilen kamudan çıkarma cezasının mesneti yok. Hazırladığımız yasa ile bu fiil ve cezaları da düzenlemiş olduk” dedi.

Özel olarak intihalin mevcut durumda yasal bir dayanağı bulunmadığını aktaran Saraç, “Yasa taslağımızda intihalin suç tanımını yapıp, ceza verilmesine de yasal bir zemin oluşturuyoruz. Ancak intihal, bilimsel araştırma ve yayın etiği ihalleleri artık bizim önümüze gelmeyecek. Üniversite bu suçları da kendi içinde değerlendirip karara bağlayacak” diye konuştu. Saraç, söz konusu soruşturmalar ve sonuçlarını YÖK'e bildiriminin de yapılmayacağını kaydetti.