Geçtiğimiz günlerde Yemek Sanatları (YESAM) Başkanı Vedat Başaran önderliğinde, Nar Lokanta'da basın mensuplarıyla birlikte keyifli bir workshop'a imza attık. Tropicana lezzetleri ile inovatif tatlar ortaya çıkardık. Yaratıcı mönüde ‘Yaprak Tarhana Çorbası Ayva Suyu ile', ‘Kanlıca Mantarı Domates Suyu ile', ‘Vişneli Ördek Tandır Vişne Suyu ile' ve ‘Sufle Tropicana Medley' hazırladık. Meyve sularını kullanarak geleneksel Türk yemeklerini yeniden yorumladık. Öğle yemeğinde tadına bakılan lezzetlere, Vedat Başaran'ın meyvelerle ilgili keyifli sohbeti eşlik etti. Başaran, meyvelerin tarihi ve mutfakta kullanımıyla ilgili küçük bilgi notları da aktardı. Mutfağa girenler arasında PepsiCo Türkiye Kıdemli Pazarlama Direktörü Alpagut Çilingir de vardı. Neler mi pişirdik? İşte tarifleri:

DOMATES SULU KANLICA MANTARI

MALZEMELER:

-400 gr kanlıca mantarı

-300 ml domates suyu

-Su

-Kuru soğan

-Taze soğan

-Sivri biber

-Kapya biber

-Sarmısak

-Maydanoz

-1 çubuk tarçın

-1 adet defne yaprağı

-Tereyağı

-Ayçiçek yağı

-Tuz

-Karabiber

YAPILIŞI: Kanlıca mantarını tavada, tereyağında ağır ateşte pişirin. Sosu tavada, kuru soğan, taze soğan, sivri biber, kapya biber, sarmısak, maydanoz ve defne yaprağını karıştırarak ayçiçeği yağında pişirin. Domates suyu ve çubuk tarçını ilave edip tuz ve karabiberle tatlandırın. Pişen sosu mantarların üzerine dökün.

AYVA SULU YAPRAK TARHANA ÇORBASI

MALZEMELER:

-300 gr yaprak tarhana

-300 ml ayva suyu

-Su

-Toz zerdeçal

-Tuz

-Tereyağı

YAPILIŞI: Tarhanayı 30 dakika, üzerini geçecek kadar suda ıslatın. Yumuşayan tarhanaları blender'da çekin. Ayva suyu ve suyla devamlı karıştırarak ağır ateşte 15 dakika kaynatın. Tuz ve toz zerdeçalı ilave edin. Kızarmış çıtır yaprak tarhanayla servis edin.

VİŞNE SULU ÖRDEK TANDIR

MALZEMELER:

-1 tane ördek

-Kuru soğan

-Havuç

-Kereviz

-Sarmısak

-Defne yaprağı

-Tane karabiber

-Kurutulmuş vişne

-1 lt vişne suyu

-Çubuk tarçın

-1 tane portakal

-Taze kekik

-Biberiye

-Tuz

-2 lt su

YAPILIŞI: Ördeği dörde bölün her tarafını kızgın tavada mühürleyin. Tüm malzemeleri iri bir şekilde doğrayıp tepsiye koyun. İyice karıştırın. İçine vişne suyu ilave edin. Mühürlenen ördeği malzemeyle birlikte tepsiye koyun. Üzerini alüminyum folyoyla kapatıp 180 derecede, 2.5 saat pişirin. Ördek piştikten sonra tepsiden alın. Kalan malzemeleri, suyuyla birlikte ocakta kaynatın. Süzerek ördeğin üzerine sos olarak döküp servis edin.