Görüşmede, Türk Musevi Cemaati lideri İshak İbrahimzadeh'nin de hazır bulunduğu bildirildi. Toplantıyı duyuran Cumhurbaşkanlığı'nın resmi internet sitesinde görüşmeye dair fotoğraflar da yayımlandı. ABD'li kuruluş, internet sitesinde kendini, “yarım asrı aşkın bir süredir Amerikan Yahudileri cemiyetinin çıkarlarını korumak için mücadele eden ve İsrail'e geniş tabanlı destek sağlayan” bir yapı olarak tanımlıyor. Kuruluş, ayrıca kendini ABD'nin ulusal çıkarları ve İsrail aleyhindeki önyargıları bitirmek için verilen mücadelenin öncülerinden olarak tanıtıyor.

Dünkü toplantı, Türkiye ile İsrail arasında Mavi Marmara baskınından bu yana yaşanan krizde normalleşme sinyallerinin verildiği bir dönemde gerçekleşti. 2010 yılında Mavi Marmara adlı yardım gemisinin de aralarında bulunduğu filonun uluslararası sularda İsrail askerlerinin saldırısına uğraması üzerine Ankara-Tel Aviv arasındaki ilişkiler kopma noktasına gelmişti. İsrail'den elçisini çeken Türkiye, normalleşme şartlarını özür, tazminat ve Gazze ablukasının kaldırılması şeklinde sıralamıştı.

Geçen yılın aralık ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsrail'le ilişkilerin normalleşmesi gerektiğini söylemesinden kısa bir süre sonra dönemin Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun Roma'da İsrailli yetkililerle görüştüğü ortaya çıktı. Gelişen süreçte her iki ülkeden de normalleşmenin gerekliliğini ifade eden açıklamalar geldi.