Akşam'dan Nil Şahin Gürhan'ın haberine göre denildiği gibi semizotu, dereotu, tere ve maydanoz yağlardan kurtulmamıza yardım edebilir mi? Cevap: "Tabii ki evet."

Yeşillerin ortak özellikleri;

Hepsi lifli, bol posalı; Posa, hacim oluşturuyor, mide içeriğinin viskozitesini arttırarak midenin boşalmasını geciktiriyor. Mide geç boşaldığı için yeme isteği azalıyor. Ayrıca posa içeren gıdaların daha uzun süre çiğnenmesi ,doygunluk oluşturuyor, tok tutuyor. Posa, kolesterolü düşürüyor, yağları bağlayıp emilimini azaltıyor, fazla kalori almayı önlüyor. Bol mineral içeriyor, özellikle, kalsiyum, demir, fosfor ve potasyum. Bu mineraller vücudunuzun dolaşım sisteminde ve enerji metabolizmasında önemli etki gösteriyor. Yeşilliklerde C vitamini çok zengin. C vitamini; diş eti ve dokuların damar çeperlerin sağlamlaştırır. Demirin emilmesini artırır, folik asidin etkin duruma geçmesinde görevlidir, kanserojen etki gösterir, nitrozamin oluşumunu engeller, serbest radikallerden vücudu korur. Böylece C vitamini kanser, katarakt ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

Zayıflamak için joker yiyecek

A vitamini içeriyor. A vitamini cildimizin ve bağışıklık sistemimizin badi gardıdır. Yeşillikler güçlü ve etkili enzimler içeriyor. Bu enzimler antikanserojen, antioksidan etkileriyle metabolizmamızı ve bizi güçlendirirler. Yeşillikler eksi enerji dengesi sağlıyor. Kalori vermiyor, kalori harcatıyor. Karbonhidrat, yağ, protein olarak sıraladığımız enerji içeren besin maddeleri çok düşük oranda bulunduğu için enerji içermiyor. Sindirmek için enerji harcıyorsunuz. Zayıflamak için, fazla kilo almamak için joker yiyecek.

Yeşillikleri nasıl ve ne kadar yemeli?

İstediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Taze yiyin, çiğ yiyin yemekle birlikte tüketin. Aman dikkat sakın öğün yerine sadece yeşillik ve salata yemeyin. Unutmayın yeşillikler enerji içermez. Öğünlerde mutlaka enerji almalısınız ki metabolizmanızı çalıştırsın.

Semizotu

Diğer yeşillerden en üstün tarafı; Omega- 3 yağ asidi içermesidir. Omega- 3 yağ asidi beslenmenin kalitesini yükseltir. Omega–3 yağ asidi; metabolizmamızı hızlandıran, bağışıklık sistemimizi güçlendiren, beyin ve hücre zarının gelişmesinde görev alan, kalp ve damar sağlığını koruyan, kolesterolü düşüren ve metabolizmanızı hızlandıran çok değerli bir besin elementidir.

Dereotu

Sindirime yardım eder, mide ve bağırsak gazını giderici etki gösterir.

Tere

A,B,C ve E vitaminleriyle fosfor, kalsiyum, demir ve potasyum mineralleri içerir. Ayrıca kan şekerini düşürür, idrar söktürür. Karaciğere faydalıdır.

Maydanoz

E vitamini zengini olmasıyla antinoksidan ve antikanserojen etkisini güçlendirir. Ödem çözer, kanı sulandırır. Bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacını karşılar. Toksinlerin atılmasını sağlar. Kanı temizler, direnci artırır, cildi güzelleştirir. Kansızlığa böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Diş kanamalarını geçirir, önler.Maydanoz ve ıspanak A vitamini zenginidir.