Avrupa Birliği adına taziye mesajı Avrupa Komisyonu’ndan geldi. Sözcü Maja Kocijancic, “Türkiye bugün bir kez daha İstanbul’da bir terör saldırısının hedefi oldu. Aralarında polislerin de olduğu çok sayıda insan hayatını kaybetti, birçok kişi de polis aracını hedef alan bombalı saldırıda yaralandı. Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve sevdiklerine en içten taziyelerimizi iletiyoruz ve yaralılara da acil şifalar diliyoruz” dedi.

İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANI TWEET ATTI

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Düşüncelerimiz bugünkü İstanbul saldırısının kurbanlarıyla. Britanya bu duygusuz ve dehşet saldırıyı şiddettle kınıyor” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore ise “İstanbul sokaklarında bir başka bombalı saldırıdan dolayı yitirilen hayatlar karşısında yine şoktayım. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralananlara acil şifalar dilerim” yazdı.

TÜRKİYE’NİN BİR KEZ DAHA YAS TUTMAK DURUMUNDA KALMASI…

Almanya’dan da Türkiye’yi sarsan saldırıya ilişkin bir mesaj geldi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanı Steinmeier, İstanbul’daki vahşi saldırıyı en ağır şekilde kınıyor. Türkiye’nin terör saldırıları sonucunda bir kez daha ölü ve yaralılar nedeniyle yas tutmak durumunda kalması sarsıcı. Düşüncelerimiz şu anda Türk dostlarımızla birlikte. En derin duygularımız kurbanların aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte” ifadeleri kullanıldı.

ABD’DEN GELEN MESAJ

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, Twitter hesabından şu taziye mesajını paylaştı:

“İstanbul'daki vahşi terör saldırısının derin üzüntüsü içindeyim. Hiçbir amaç, böylesi mantıksız bir şiddeti haklı gösteremez. Yaralılara acil şifalar diliyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve dostlarına taziyelerimizi sunuyoruz. Bu menfur saldırıyı kınıyor, terörle mücadelede Türkiye ile omuz omuza durmayı sürdürüyoruz.”

 

PARİS’TEN ANLAMLI TAZİYE

Azerbaycan ve Katar’dan da destek mesajı gelirken, geçtiğimiz yıl terör saldırılarıyla sarsılan Paris’in Belediye Başkanı Anne Hidalgo, taziyelerini sosyal medya üzerinden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a iletti:

 

Hidalgo mesajına Topbaş’ı ekleyerek şunu yazdı: İstanbul: Vezneciler’deki saldırının kurbanları, aileleri ve İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın acısını paylaşıyorum.”

İran’dan gelen mesaj ise Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cabiri Ensari imzası taşıyor. Ensari söz konusu terör eyleminde hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türkiye halkına ve devletine başsağlığı dileyerek olaydan duyulan acıyı paylaştıklarını ifade etti. Cabiri Ensari bir kez daha uluslararası toplumun terörizm ve aşırıcılıkla çok yönlü ve ciddi bir şekilde mücadele etmesi gerekliliğinin altını çizdi.