Fotoğraflarda, cezaevinde aralarında PKK’lı mahkumların da olduğu görüşmelerde, AKP’li iki isim, eski Konya Milletvekili ve şimdinin Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu ile AKP milletvekili Mehmet Metiner çok net görünüyorlar. Ziyaretlerde, HDP ve CHP’den de birer vekil yer alıyor.


 

VELİ AĞBABA O FOTOĞRAFI ANLATTI

Fotoğrafta yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, o fotoğrafları Sözcü’ye anlattı.
Ağbaba, fotoğrafın TBMM İnsan Hakları Komsiyonu’nun Antalya ve Alanya’da cezaevi ziyaretleri sırasımnda çekildiğini söyledi. Fotoğraflarda bulunanları ise, şöyle sıraladı; Ziyaretin olduğu dönemde AKP Konya Milletvekili olan, şimdi Cumhurbaşkanı’nın Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu, AKP milletvekili Mehmet Metiner, o dönemde HDP Milletvekili olan Murat Bozlak ve kendisi.


 

“AKP’LİLER PKK’LILARLA KUCAKLAŞTI…”

TBMM'nin İnsan hakları komisyonunda yer alan CHP'li Veli Ağbaba  o dönemde yapılan ziyaretleri anlatırken, komisyon üyesi AKP'lilerin PKK'lılarla “kucaklaştıklarını” ve “inşallah özgür kalacaksınız” dediğini açıklaDI.
Ağbaba, cezaevi ziyaretleri konusunda CHP’yi hedef tahtasına oturtan Erdoğan’ın, “Yalan söylediğini, iftira attığını” vurgulayarak, önceki dönem AKP Konya Milletvekili, şu anda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu ve AKP'li i Mehmet Metiner, Mehmet Kerim Yıldız, Abdurrahim Akdağ, MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru ve HDP Adana Milletvekili Murat Bozlak ile onlarca cezaevi ziyareti yaptıklarını, birlikte bütün koğuşlara girdiklerini anlattı.
Veli Ağbaba, kendilerinin PKK'lı mahkumlarla buluşmada “Allah kurtarsın” dediklerini, AKP'lilerin ise o dönemde “rafa kaldırılmamış” olan çözüm sürecini kastederek, “İnşallah Tayyip Bey sizi kurtaracak. İnşallah bu sürecin sonunda özgür kalacaksınız” dediklerini de vurguladı.


 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun hapishanelerde ayrım yapılmadan her kesimin ziyaret edildiğine ilişkin sözlerine, “bölücü terör örgütü üyelerini ziyaret ediyor” diyerek çok sert sözlerle eleştirmişti.

ERDOĞAN ÇOK SERT ÇIKMIŞTI; “BENİM MEHMEDİMİ ŞEHİT EDENLERİ ZİYARET MİLLETİN DEĞERLERİYLE UYUŞMAZ”

“PKK'lıları ziyaret” polemiği CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir televizyon programında “Biz hapiste hasta yatan PKK'lıya da gittik, DHKP-C'liye de gittik. Hiç ayrım yapmadık” sözleriyle başlamıştı. Kılıçdaroğlu'nun bu sözlerini çok sert eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuşmuştu; “Bir siyasi partinin başındaki, ki bu siyasi parti ana muhalefet partisidir. “biz yeri geliyor hastanelerdeki PKK'lıları ziyaret ettik” diyor. Şu ifadeye bak ya, ne kadar da rahatlıkla bunu söylüyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bu ülkede ana muhalefetin başı olacaksın, bölücü terör örgütü mensuplarını ziyaret edeceksin. Neymiş, yaralıymış. Ben milletin idaresine bunları havale ediyorum. Benim mehmedimi şehit edenleri, benim polisimi şehit edenleri kalkıp da onlarla hastanede ziyaret ederek hasbıhal etmek kusura bakmasınlar bu milletin değerleriyle bir defa uyuşmaz”.