7 Haziran'da yapılan seçimden sonra hükümet kurulamaması üzerine yasa gereği 1 Kasım'da seçim yapılması kararı alınmıştı. Bugünkü seçinde ülke genelinde kayıtlı 54 milyon 49 bin 851 seçmen, 175 bin sandıkta oy kullanacak. Doğu bölgemizdeki 32 ilde seçmenler 07.00- 16.00, diğer 49 ilde ise 08.00-17.00 saatleri arasında oy verecek. Diğer 49 ilde ise sandıklarda oy verme işlemi ise saat 08.00'da başladı.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Seçimde terör eylemlerinin yoğun olduğu Güneydoğu ve Doğu illerinde özellikle sandıkların bulunduğu binaların çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındığı gözleniyor. Oy verme işlemenin başlamasından önce sandık başlarında kuyrukların oluşması seçime katılımın yüksek oranda olacağını gösteriyor.

GÖREVLİLER “SANDIK YEMİNİ" ETTİ

Türkiye'nin 26. dönem milletvekillerinin belirleneceği seçimde görev alan sandık başkanları ve memurlar ile parti gözlemcileri, sabah erken saatlerde görev yapacakları okullara geldi. Kadıköy İstanbul Anadolu Lisesi'ndeki görevliler, hazırlıklarını tamamladıktan sonra oy verme işlemleri başlamadan önce 'sandık yemini' etti.

Sandık görevlileri, "Hiçbir tesir altında kalmaksızın, hiç kimseden korkmadan, seçim sonuçlarının tam ve doğru olarak belirtilmesi için, görevimi kanuna göre doğru olarak yapacağıma namusum, vicdanım ve bütün mukaddesatım üzerine ant içerim" diyerek yemin etti.

İSTANBUL'DA İLK OYLAR KULLANILDI

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 26'ncı dönem milletvekillerinin belirleneceği seçimde oy verme işlemi İstanbul'da saat 08.00'da başladı. 7 Haziran'da yapılan seçimden sonra hükümet kurulamaması üzerine 1 Kasım'da seçim yapılması kararı alınmıştı. Bugünkü seçinde ülke genelinde kayıtlı 54 milyon 49 bin 851 seçmen, 175 bin sandıkta oy kullanacak. Erken saatte gelen vatandaşlar oyun kullandı.Oy kullanan vatandaşlar “vatana millete hayırlı olsun “dileklerinde bulundu.

SANDIKLARDA KUYRUK

Oy verme işleminin saat 07.00’de başlayıp 16.00’da sona ereceği iller arasında olan Erzurum, Kars, Erzincan, Ağrı, Iğdır, Muş ve Ardahan’da sandık kurullarındaki görevliler karanlıkta okul ve kamu binalarına gitti. Hazırlıklarını kısa sürede tamamlayan sandık kurulları, saat 07.00'de kapıları açarak oy verme işlemini başlattı.

Sandıkların önünde kuyruk oluşturarak oylarını kullanan seçmenler, ülke için hayırlı olması dileğinde bulundu.

Polisin sandıkların bulunduğu yerlerde yoğun güvenlik önlemi aldığı gözlenirken, oy verme işlemi devam ediyor.

SAMSUN’DA SEÇİM

Samsun’da oy verme işlemi saat 08.00’da başladı. Seçmenler seçim için erken kalkıp sandık başına gitti. Oy verme işleminin yapıldığı bölgelerde polis ve jandarma tarafından da güvelik tedbirleri alındı. 923 bin 876 seçmene sahip Samsun’da oy verme işleminin 2 bin 954 sandıkta gerçekleştirildiği belirtildi.

SANDIĞA ERKEN GİDENLER

Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Kilis'te 26'ncı Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy kullanma işlemleri başladı.

5 ilde saatlerin 07.00'yi göstermesiyle birlikte okullarda kurulan seçim sandıklarında görevliler tarafından hazırlıklar tamamlandı ve seçmenler oy vermeye başladı. Sabahın erken saatinden itibaren sandık başına gidenler, 26'ncı Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin tercihlerini yaptı.

Günün ilerleyen saatlerinde yoğunluk yaşanacağı düşüncesiyle erkenden oy kullandıklarını ifade eden seçmenler, çıkacak sonucun ülkeye hayırlı olmasını diledi.

HAKKARİ'DE GÖZLEMCİ

26'ncı dönem milletvekillerinin belirleneceği seçimde oy verme işlemi Van, Hakkari ve Bitlis'te saat 07.00'de başladı. Van'da 2019 sandıkta 599 bin 698, Hakkari'de 509 sandıkta 157 bin 546, Bitlis'te ise 807 sandıkta 190 bin 203 seçmen oy kullanacak. Sandıkların açılmasıyla birlikte oy vermek için vatandaşların sandık başlarına geldiği ve seçime ilginin olduğu gözlendi.

Seçmenlerin oy kullanacağı okullar önünde geniş güvenlik önlemleri alınırken, Hakkari'de aralarında Almanya'nın Sol partisi Dielinke Milletvekili Jan Van Aken'in de bulunduğu 21 kişilik heyet gözlemci olarak seçimi takip ediyor.

Okulları tek tek dolaşan ve gazetecilere açıklama yapan Alman Milletvekili Aken, seçimin güvenli bir şekilde geçip geçmediğini rapor edip ilgili yerlere vereceklerini söyledi.

DİYARBAKIR VE ŞIRNAK'TA SEÇİM

Diyarbakır'daki seçmenler sabahın erken saatlerinden itibaren okullardaki sandık bölgelerine giderek oy kullanmaya başladı. Merkez Yenişehir İlçesi Kooperatifler Mahallesi Ofis Semti'ndeki Mehmetçik İlköğretim Okulu'na gelenler, "Hayırlı olsun" diyerek oy kullandı. Yaşlılar, yakınlarının eşliğinde oy kullanırken, engellilere de hem sandık görevlileri hem de yakınları oy kullanmaları için yardımcı olduğu görüldü. Diyarbakır'da 3 bin 168 sandıkta, toplam 958 bin 170 seçmen oy kullanacak.

Şırnak'ta da saat 07.00'da 26'ncı dönem milletvekili seçimleri için oy kullanma işlemi başladı. Seçmenler erken saatlerde sandık başına giderek vatandaşlık görevini yerine getirdi. Şırnak'ta da 817 sandıkta toplam 243 bin 619 seçmen oy kullanacak.

Bölgedeki oy verme işlemleri ilk saat itibariyle sakin ve olaysız geçti. Saat 07.00'da başlayan oy verme işlemi saat 16.00'da sona erecek.

BAKAN IŞIK: SEÇİM MEŞRUİYETİNE GÖLGE DÜŞÜRME ÇABALARINI NEFRETLE KINIYORUM

BİLİM Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, oyunu Kocaeli'nin Başiskele İlçesi'ne bağlı Bahçecik Damlar İlkokulu 1034 nolu sandıkta oyunu kullandı. Bakan Işık, oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada bazı çevrelerin seçim meşruiyetine gölge düşürme çabalarını nefretle kınadığını söyledi.

Bahçecik Damlar İlkokulu'nda eşi Nigar Işık ile birlikte oyunu kullandıktan sonra açıklama yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, seçimlerin ülke ve millet için hayırlı olması dileklerinde bulunarak, "Türkiye demokratik bir olgunluga ulaşmış bir ülke. Hangi tartışma olursa olsun sandıkta ciddi bir mütabakat var. Seçimin meşruiyetine yönelik hamdolsun Türkiye'de bugüne kadar hiçbir problem olmadı. Bugün de işallah aynı şekilde büyük bir olgunluk içersinde bütün milletimiz oyunu kullanacak. Türkiye'nin dört bir yanını yönetecek ülkeye hizmet edecek bir iktidarı belirleyecek aynı zamanda da meclisi, milletvekillerini seçmiş olacak. 1 Kasım seçimlerinin milletimiz, devletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

'SONUÇLAR ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN'

Sonuçların şimdiden hayırlı olması temennesinde bulunan Bakan Işık konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugüne kadar Türkiye son 19 ayda 4 tane seçim yaşadı. Seçim öncesi hangi tartışma olursa olsun seçim günü herkes büyük bir olgunlukla sandığa gitti ve tercihini yaptı. Bu sonuçlara göre parlemento şekillendi. 7 Haziran'da bir hükümetin kurulamaması ve koailisyon hükümetinin oluşmaması noktasında sayın cumhurbaşkanımızın anayasadan kaynaklanan yetkisini kullanarak 1 Kasım da seçim kararı alması sonucu milletimiz yeniden sandığa gidiyor. Bugün işallah Türkiye'de güçlü ve istikrarlı bir hükümet çıkar. Halkımız bu sonucu ortaya koyar. Ben sonuçların şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum."

'NEFRETLE KINIYORUM'

Seçimlerin meşruiyetine gölge düşürme çabalarına çok dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Bakan Işık, "Bazı çevrelerin seçimlerin meşruiyetine gölge düşürme çabalarını özellikle nefretle kınıyorum. Türkiye'de halkımızın bu noktadaki olgunluğunu gölgelemeye, seçimlerin bugüne kadar olgunlukla yapıldığını gördüğümüz büyük bir meşruiyet içersinde gerçekleşen seçimlerin meşruiyetine gölge düşürmeye çalışanların bu heveslerinden vazgeçmesi gerekiyor. Türkiye'de herkesin demokrasiye ve demokrasinin gereklerine inanması ona uygun davranması çok ama çok önemli. Bu noktada seçimlerin meşruiyetine gölge düşürme çabalarına çok ama çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bugün büyük bir olgunlukla bu seçimi tamamlayacağız. Türkiye'nin yeni millet meclisi, milletvekilleri belli olacak. Buradan da Türkiye'nin önümüzdeki 4 yıl sorumluluğu üstlenecek iktidar çıkacaktır."

BAKAN KILIÇ, SAMSUN'DA OYUNU KULLANDI

MEMLEKETİ Samsun'da oyunu kullanan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Eminim ki bugün demokrasimiz bir kere daha kuvvetlenecek. Çünkü bizim ülke olarak, millet olarak sandık başındaki katılım oranımızın ne kadar yüksek olduğunu tüm dünya biliyor" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 1 Kasım Genel Seçimi için oyunu Ataköy Mahallesi’nde kullandı. Eşi ve çocukları ile birlikte Ataköy İlkokul'na gelen Bakan Kılıç, oyunu küçük kızı Ela ile birlikte sandığa attı. Oy kullanma işlemi sonrasında açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Bugün Türkiye'mizin demokrasi tarihindeki önemli günlerden biri. Tüm vatandaşlarımız inşallah oylarını kullanır ve ülkemizin geleceğini, milletimizin geleceğini hayırlara vesile olacak bir sonuçla akşam seçimimizi tamamlarız. Biz de az önce ailece oyumuzu kullandık. Rabbim inşallah vatana millete hayırlı sonuçlar nasip eylesin. Bölgemizde ve tüm dünyada Türkiye'mizin gücünü, önemini biliyoruz. Eminim ki bugün demokrasimiz bir kere daha kuvvetlenecek. Çünkü bizim ülke olarak, millet olarak sandık başındaki katılım oranımızın ne kadar yüksek olduğunu tüm dünya biliyor. Ve bu bizim demokrasimizin önemli bir unsuru. Bu anlamda tüm vatandaşlarımıza, bu demokrasimize verdikleri katkılardan dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

TRAKYA’DA SEÇMENLER SANDIĞA GİTTİ

EDİRNE, Tekirdağ ve Kırklareli’nde oy verme işlemi sabah 08.00'de başladı. Erken gelen bazı seçmenler oylama saatinin gelmesini beklerken, 12 vekil çıkaracak olan Trakya’da seçime ilginin fazla olduğu gözlendi.

Edirne'de saat 08.00’de başlayan oy verme işlemine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Oy kullanmak için İlhami Ertem Anadolu Lisesi’ne gelenler, bazı sandıkların önünde kuyruk oluşturarak oylama saatinin gelmesini bekledi. 3 milletvekili çıkaracak olan kentte seçimin Türkiye için hayırlı olmasını dileyen seçmenler, herkesin sandıklara gelerek oy kullanmalarını istedi. Sandık görevlileri seçmenlerin oy kullandıkları sırada cep telefonlarını yanlarına almalarına izin vermedi. Edirne’de YSK verilerine göre 5’i cezaevlerinde olmak üzere 994 sandıkta 304 bin 520 seçmen oy kullanacak.

6 milletvekili çıkaracak olan Tekirdağ’da da oylama sabah 08.00’de başladı. YSK verilerine göre, 8’i cezaevleri olmak üzere 1999 sandıkta 673 bin 17 seçmen sandığa giderek oy kullanacak. Tekirdağ’da da seçime yoğun katılım olduğu gözlendi. 3 milletvekili çıkaracak olan Kırklareli’nde de oylama sabah 08.00’de başladı. YSK verilerine göre 5’i cezaevinde olmak üzere 856 sandıkta 264 bin 853 seçmenin oy kullanması bekleniyor.

İZMİRLİLER SANDIK BAŞINDA

İZMİR'de 3 milyon 101 bin 860 seçmen, 9 bin 32 sandıkta oy kullanacak. Türkiye'de olduğu gibi İzmir'de de oy verme işlemi saat 08.00'de başladı.

Kentte oturanlar erken saatlerden itibaren sandık başına gitti. Özellikle yaşlılar, ayakta sıra beklememek için erken saatte gelip oy kullanmayı tercih etti. Sanık görevlileri de oy kullanmakta zorlanan kişileri kabine götürüp, adından da zarflarını sandığa atmaları içini yardım etti.

91 YAŞINDA SANDIK BAŞINDA

Oy kullanmaya gelenlere arasındaki 91 yaşındaki Muzaffer Kaynak da dikkat çekti. İlerleyen yaşına rağmen Kaynak, yardımla da olsa, sandık başına gidip oyunu kullandı. Muzaffer Kaynak, seçimlerde barış ve huzur beklediğini söyledi. İzmir Atatürk Lisesi'nde oy kullanan vatandaşların, çıkışta yaptıkları açıklamada ortak dilekleri, barış ve huzur odu.

AİLECE SANDIK BAŞINDA

Gençlerin oy kullanmak için genellikle öğleden sonraki saatleri tercih ettiği İzmir'de, Siret Gabay ve Yusuf Gabay çifti, sandık başına oğulları Jak Gabay ve Arel Gabay'la birlikte geldi. Çift kabinde oylarını kullandıktan sonra zarflarını Arel ve Jak Gabay sandığa attı.

BURSA'DA SEÇİM

Seçim kampanyasının fazla heyecanlı geçmediği Bursa'da, bugün yapılan seçimlerde sandıkları ilginin fazla olduğu gözlendi. Toplam 2 milyon 45 bin 487 seçmenin bulunduğu Bursa'da seçmenler 6 bin sandıktan oy kullandı. Valilik, seçimlerin huzur ve güven içersinde sağlanması için bu sandıkların güvenliğini oluşturulan bin 117 sandık alanı ile sağlıyor. Sabah saat 08.00'de başlayan ve 17.00'ye kadar devam edecek seçim sürecinde 112 Acil Servis ambulansları ile Nilüfer Belediyesi'ne ait araçlar hasta ve engelli vatandaşları sandıklara götürüp getiriyor.

AFYONKARAHİSAR SOĞUK HAVADA SEÇİM

Afyonkarahisar'da oy kullanma işleminin başladığı saatlerde rüzgarın da etkisiyle hava sıcaklığı 5 derece ölçüldü. Soğuk havaya rağmen sandık başına ilk gidenler genellikle orta yaş üzeri seçmenler oldu.

Sabah saatlerinde sandıklarda kuyruk oluşmazken, yoğunluk saatler ilerledikçe arttı. Oy kullanma işlemlerinin yapıldığı okul önleri ise seyyar satıcıların uğrak yeri oldu. Afyonkarahisar'a özgü katmer ve ağzı açık satan seyyar satıcılar okul önlerinde tezgah kurdu.

ÇORUM'DA SEÇİM

Çorum'da seçmenler saat 08.00'den itibaren oy vermeye başladı. Seçmen kağıtları ile sandık başına gidenlere sandık başkanı ve diğer görevliler oy kullanımı işlemi ile ilgili kısa bilgi verdi. Ardından oy pusulası, zarf ve evet mührü ile kapalı kabin arkasına geçen seçmenler oy kullandı. Oy verme işleminin yapıldığı bölgelerde polis ve jandarma tarafından güvenlik önlemleri alındı. 385 bin 544 seçmene sahip kentte oy verme işleminin 1685 sandıkta yapılacağı belirtildi.

ORDU'DA SEÇİM

Ordu'da 1 Kasım Genel Seçimi için oy vermek isteyenler sandık başına gitti. Sabah saatlerinde oy kullanmaya gelen seçmen sayısı az olurken oy verme işleminin yapıldığı bölgelerde emniyet güçleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı. 533 bin 466 seçmene sahip Ordu'da 725 mahallede kurulan 1925 sandıkta vatandaşların oy kullanacağı belirtildi. 5 milletvekili seçilecek Ordu'da oy verme işlemi ise saat 16.00'da sona erecek.

TOKAT'TA SEÇİM

Tokat'ta oy verme işlemi saat 08.00'da başladı. Seçmenler sabah erken saatlerden itibaren sandık başına gitti. Vatandaşlar burada tercihlerini yaparak oylarını kullandı. Oy verme işleminin yapıldığı bölgelerde polis tarafından da güvenlik tedbirleri alındı. 417 bin 693 seçmenin bulunduğu kentte vatandaşlar, çıkacak sonucun ülkeye hayırlı olması temennisinde bulundu. Tokat'ta oy verme işlemi 17.00'a kadar sürecek.

SİVEREK’TE 142 SEÇMENLİ MAHALLE SANDIĞA GİTMEDİ

ŞANLIURFA’nın Siverek İlçesi'nde, 142 seçmeni bulunan Ediz Mahallesi sakinleri, kendilerine hizmet yapılmamasını protesto için sandığa gitmedi.

Siverek ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıktaki Ediz Mahallesi sakinleri, yollarının yapılmamasını protesto için ortak karar alarak sandığa gitmedi. Mahalledeki okula kurulan 1144 numaralı sandıkta oy kullanacak 142 seçmenin hiçbirisinin sandığa gitmeyeceğini söyleyen mahalle sakinlerinden İzzet Polatoğlu, "İlçeye 8 kilometre uzaklıktayız. Şanlıurfa-Siverek karayoluna ise 800 metre uzaklıkta olmamıza rağmen yolumuz bir türlü yapılmadı. Yıllardır tüm kurumlara başvuruda bulunmamıza rağmen hiç bir sorunumuz giderilmedi. Mahallemize hizmet görmediğimiz için, mahalle sakinleri olarak aldığımız kararla sandığa gitmiyoruz" dedi.

ISPARTA'DA SEÇMENLER SANDIK BAŞINDA

ISPARTA'da seçmenler 26'ncı dönem milletvekili seçimleri için sandığa gitti.

Isparta'da oy kullanımı öncesi sandıklar görevliler tarafından mühürlendi. Daha sonra oy pusulaları sayıldı ve zarflar mühürlendi. Saat 08.00'den itibaren Ispartalılar oy kullanmak için kayıtlı oldukları okullara gelerek oy kullanmaya başladı. TBMM'de 4 milletvekiliyle temsil edilecek Isparta'da 161 bin 693'ü merkezde olmak üzere 303 bin 851 seçmen bulunuyor. Seçime katılımın yoğun olduğu gözlenen kentte merkez ve ilçelerde 6 bine yakın sandık görevlisi görev yapıyor.

ADANA'DA YAZ SICAKLIĞINDA SEÇİM

ADANA'da 26'ncı Dönem Milletvekili Genel Seçimi için halk sabahın erken saatlerinden itibaren sandığa gitti. Havanın açık ve güneşli, sıcaklığın gölgede 27 derece olduğu kentte seçime katılımın yoğun olduğu gözlenirken, bazı noktalarda engelli, yaşlı ve hasta vatandaşların oy kullanımı için özel bölgeler oluşturuldu. 4'ü merkez, 15 ilçede olmak üzere 1 milyon 483 bin 562 bin seçmenin bulunduğu Adana'da seçmenler 4 bin 415 sandıkta oy kullanmak için sandık başına gitti. TBMM'de 14 milletvekili ile temsil edilen kentte, Adanalılar saat 08.00 itibari ile oy kullanmaya başladı. Bazı okulların giriş katında oluşturulan özel alanlarda engelli ve yaşlı vatandaşlar, zorlanmadan oy kullandı.

VALİ: GÜVENLİ BİR ORTAM VAR

Adana Çobanoğlu Ticaret Lisesi'nde eşi Emine Büyük'le birlikte oyunu kullanan Adana Valisi Mustafa Büyük, seçim güvenliği için her türlü önlemin alındığını söyledi. Demokrasinin vazgeçilmezinin hür seçimler olduğunu belirten Büyük, şöyle dedi:

"İlimizde sabah 08.00'da her yerde oy verme işlemi başladı. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmıyor. Öncesi, sırası ve sonrasında tüm güvenlik kuvvetlerimiz, kamu kurum ve kuruluşları, seçimlerin tarafsız ve güvenli bir ortamda sürdürülmesi için her türlü tedbiri almış bulunuyoruz. Şu ana kadar herhangi bir olay meydana gelmedi. Bundan sonrası için de alınan üst düzeyde yaygın tedbirlerle herhangi bir olay beklemiyoruz. Münferit belki ufak tefek bazı durumlar olabilir. Seçimlerin güvenli, tarafsız bir ortamda, hür iradelerin yansıması şeklinde gerçekleşmesi noktasında çok olumlu bir ortamın zeminin de bulunduğunu belirtmek istiyorum."

MHP'Lİ KARAKAYA: HAYIRLI BİR HÜKÜMET ÇIKACAĞINI UMUT EDİYORUZ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya merkez Çukurova İlçesi'ndeki İsmail Hazar İlkokulu'nda oyunu, İl Başkanı Yusuf Baş ile birlikte kullandı. Çıkışta açıklama yapan Karakaya, Türkiye'nin başka bir seçime müsait olmadığını söyledi. Karakaya, şöyle dedi:

"Türkiye, 7 Haziran Seçimleri'nden sonra Hükümetin kurulamaması nedeniyle yeniden bir seçime gitti. Dileğimiz arzumuz, bu seçim sonuçlarından ülkenin geleceği için hayırlı sonuçlar çıkar. Türkiye'nin yeniden bir seçime daha gitmeye hakikaten durumu müsait değil. Onun için ülkenin içinde bulunduğu şartları da düşünerek seçim sonuçlarından ülkenin geleceği için hayırlı bir Hükümetin çıkacağını umut ediyoruz."

TÜMER: 2 KASIM HUZUR GETİRSİN

CHP Adana Milletvekili ve 2'nci sıra kontenjan adayı Zülfikar İnönü Tümer, seçimlerin ülke demokrasisi adına önemli bir kazanım olmasını diledi. Eşi Müge ve oğlu Onur Tümer’le birlikte oyunu kullanan Tümer, seçim ve güvenlik görevlileri ile çevredekilerle selamlaştı, bir süre sohbet etti. Ülke genelinde ve Adana’da herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan milletvekilliği genel seçimlerinin sona ermesini dileyen Tümer, şöyle dedi:

"Ülkemiz için hayırlı bir seçim olmasını diliyorum. 2 Kasım sabahından itibaren huzurlu, barış ve dostluk duygularının hakim olduğu bir Türkiye ümidiyle oyumu kullanıyorum. Sandığa giden tüm vatandaşlarımıza da sorumlu davranışlarından ötürü teşekkür ediyorum."

Oyunu eşiyle birlikte kullanan Müge Tümer de "Çocuklarımızın daha huzurlu bir Türkiye’de yaşamasını diliyorum" dedi.

ANTALYA'DA GENÇLERDEN İLGİ

ANTALYA'da milletvekilliği seçimi için saat 08.00'de başlayan oy verme işlemine katılım oranının yüksek oldu. Turizm kentinde özellikle gençlerin seçime yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

Bugün yapılan milletvekilliği seçiminde, 4 bin 723 sandıkta 1 milyon 588 bin 111 seçmenin kayıtlı olduğu Antalya'da oy kullanma işlemi saat 08.00'de başladı. Sabah erken saatlerden itibaren sandığa gidilen kentte seçime katılım oranının, diğer seçimlere oranla daha yüksek olduğu görüldü. Özellikle gençlerin seçime ilgisi dikkati çekerken, öğle saatlerinden itibaren yoğunluk artmaya başladı. Emniyet güçlerinin okul bahçeleri ve sandıkların bulunduğu koridorlarda güvenlik önlemi aldığı seçimde, seçmene sandıklarının bulunduğu salonu gösteren görevliler veya yönlendirmelerle destek verildi. Ayrıca sandık ve sıra numarasını bilmeyen seçmen için de mahalle muhtarları aracılığıyla nüfus kimlik numaralarıyla YSK'nın internet sitesinden sandık ve sıra numaraları bilgi desteği de verildi. Bina sorumluları engelli ve yaşlı seçmenin oy kullanma işlemlerine de yardımcı oldu.

'OY VE ÖTESİ' SANDIK BAŞINDA

Bu seçimde olası hilelere karşı siyasi partilerin müşahitlerinin yanı sıra, 'Oy ve Ötesi' grubunun gönüllü müşahitleri de sandık başlarında görev aldı. Antalya'nın 8 ilçesinde örgütlenen 'Oy ve Ötesi'nde kent genelinde 2 binin üzerinde gönüllü görev yaparken, 100'e yakın avukat da hukuki destek veriyor.

BOZUK ASANSÖR TEPKİSİ

Konyaaltı İlçesi'ndeki Bedriye Bileydi İlk ve Ortaokulu'ndaki bozuk asansör, oy kullanmak için gelen yaşlı ve engelli yakınlarını kızdırdı. Asansörün kat numaratörü üzerinde 'Servis Dışıdır' uyarısını görenler hayal kırıklığıyla üst katlara merdivenden çıktı. Kimi vatandaş, "Sürekli çalışan asansör bugün mü bozuldu" diyerek sitemlerini dile getirdi, kimileri yaşlı yakınlarının koluna girerek 4 kat yukarıya çıkmasına yardımcı oldu.

Asansörün arızalandığını belirten okul müdürü Cengiz Ömer, "Asansörümüz bugün arıza yaptı. Servis çağırdık. İçindeki bir kartın yandığını söylediler. Arızalanan kartın yenisini almaya gittiler. Arıza giderilince asansörümüz servise girecek" dedi.

EŞiNİN OY KULLANMASINI BEKLEDİ

Eşi Mehmet Gündüz'ün oy kullanmasını sınıf kapısı önünde kızıyla birlikte bekleyen Rus Natali Gündüz, en kısı zamanda Türk vatandaşı olacağını ve kendisinin de oy kullanma hakkı elde edeceğini belirtti.

MUĞLALILAR SANDIĞA KOŞTU

MUĞLA'da seçmenler, 1 Kasım Genel Seçimleri için sabah erken saatlerden itibaren oylarını kullanmaya başladı.

Muğla'da, 26'ncı dönem milletvekili seçimi için oy kullanacak vatandaşlar, saat 08.00'den itibaren sandık başlarına gitti. Yaşlılar ve engellilerin daha sonra sıra beklememek için oylarını erken saatte kullanmak için geldikleri görüldü. Kentte 2 bin 81 sandıkta 673 bin 144 seçmenin oy kullanacağı belirtildi. 7 Haziran'daki genel seçimdeki seçmen sayısında 7 bin 536 kişi artış oldu. Seçmen sayısı sıralamasında 334 sandık ve 116 bin 442 seçmen sayısı ile Bodrum ilk sırayı alan ilçe oldu. Kavaklıdere ise 28 sandık ve 8 bin 173 seçmenle ilçeler arasında son sırada yer aldı.

DENİZLİLER SANDIĞA GİTTİ

DENİZLİ'de 1 Kasım seçimleri için vatandaşlar, saat 08.00'den itibaren sandığın yolunu tuttu. Bazı yaşlı vatandaşların, üst katlarda bulunan sandıklara giderken zorlandığı görüldü.

Denizlili seçmenler saat 08.00'den itibaren sandıklara gitmeye başladı. Oy kullanma işleminin saat 11.00'den sonra yoğunlaştığı görüldü. Denizli'de, il merkezi ve ilçelerde kurulan 2 bin 254 sandıkta, toplam 717 bin 522 seçmenin oy kullanacağı, 7 Haziran'a göre sandık sayısının iki, seçmen sayısının da 4 bin 549 kişi arttığı belirtildi.

SABAH ATILAN MESAJ TEPKİSİ

Bu sabah Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci adı ve telefon numarası verilerek vatandaşlara gönderildiği belirtilen "Sevgili hemşerim, sizlerle ve hizmetlerimizle Denizli'mizi yeniden inşa ettik. Bugün oyunu Denizli, Türkiye ve çocuklarımızın geleceğine kullan" mesajı, MHP yönetiminin tepkisini çekti. Seçim yasaklarına rağmen seçmenlere kısa mesaj gönderildiğini söyleyen MHP Denizli İl Başkanı Yasin Öztürk, "Ekonomi Bakanı'nın seçim yasakları başladıktan sonra vatandaşın tercihlerini etkilemek için kısa mesaj göndermesi hukuken ve vicdanen etik değildir. Sayın Bakan, bari mesaja kullanmadığın eski telefon numarasını değil de aktif kullandığı telefonunu yazsaydın da vatandaşların çoğunluğunun seni hayırla yadettiğini kulaklarınla duysaydın" dedi.

BAZI YAŞLILAR ZORLANDI

Üniversite öğrencilerinin de 1 Kasım'da oylarını kullanmak için tatili fırsat bilerek memleketlerine geldikleri gözlendi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Aslı Ceren Hınç, ailesiyle birlikte Hacı Halil Bektaş İlkokulu'nda oyunu kullandı. Sandıklarda sakin bir ortam yaşanırken, bazı yaşlı seçmenler sandıklarının ikinci katta olmasından şikayet etti. Bastonlarıyla ikinci kata güçlükle çıkan bazı seçmenler, "Oy kullanmak için çok zorlanıyoruz. Bizi de düşünsünler" diye konuştu.

ADAYLAR DA SANDIK BAŞINDA

Milletvekili adayları da sandığın yolunu tuttu. Ekonomi Bakanı ve AK Parti Denizli birinci sıra adayı Nihat Zeybekci oyunu, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Eğitim Lisesi'ndeki 1080 nolu sandıkta eşi Ayşen, kızı Fatma ve oğlu Atilla Zeybekci ile birlikte kullandı. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve birinci sıra adayı Emin Haluk Ayhan oyunu Gazi İlkokulu'nda 1236 nolu sandıkta kullandı. Oy kullanmaya gelen seçmenlerle de sohbet eden Ayhan, "Türk milleti bugün sadece ülkemizin değil, bölgemizin hatta Türk-İslam dünyasının geleceğini etkileyecek bir tercih yapıyor. Vatandaşımızın yapacağı tercih bu yüzden önemli" dedi.

AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da oyunu eşi Berrin ve kızı Esra Zolan ile birlikte Servergazi İmam Hatip Ortaokulu'ndaki 2071 nolu sandıkta kullandı. Türkiye'de bir istikrarsızlığın söz konusu olduğuna dikkati çeken Osman Zolan, "7 Haziran sonrası oluşamayan hükümet inşallah 1 Kasım sonrası milletimizin iradesiyle artık kısa bir zamanda oluşsun. Huzursuzluğa sebep vermemek üzere 4 yıl ülkemiz güzelliklerle taçlansın istiyoruz. Biz de vatandaşlık görevimizi yaptık, oyumuzu kullandık. Hayırlı olsun. Göreve gelecek olanlara da şimdiden başarılar diliyorum" dedi.

CHP Milletvekili ve ikinci sıra adayı Kazım Arslan oyunu, eşi Nursel Arslan ile birlikte Yaşar Saniye Gemici Lisesi'ndeki 1196 nolu sandıkta kullandı. Arslan, seçimlerin Türkiye ve Denizli için hayırlı olmasını diledi.

CHP Milletvekili ve üçüncü sıra adayı Gülizar Biçer Karaca da oyunu Servergazi İMKB Kız Meslek ve Teknik Lisesi'nde 2077 nolu sandıkta kullandı.

AK Parti ikinci sıra adayı Sema Ramazanoğlu oyunu Fitnat Ahmet Engin İlkokulu'ndaki 1182 nolu sandıkta, üçüncü sıra adayı Şahin Tin, Ahi Sinan İlkokulu'ndaki 1206 nolu sandıkta kullandı.


Mersin'de seçmen sandığa koştu

MERSİN'de oy verme işleminin başlamasının ardından seçmenler sandığa koştu.

Mersin'de 1 milyon 217 bin 967 seçmen, 3 bin 719 sandıkta oy kullanıyor. Kentte oy kullananlar arasında 77 yaşındaki emekli bankacı Cengiz Kıyga'nın oksijen tüpü ile sandığa giderek oy kullanması da dikkat çekti. Merkez Akdeniz İlçesi'nde oy kullanacağı Gazipaşa Ortaokulu'na yakınlarının desteği ile giden Kıyga, nefes almakta zorlandığı için oksijen tüpü ile birlikte oy kullandı. Elinde baston, burnunda nefes alması için oksijen tüpüne bağlı olan hortumlara rağmen vatandaşlık görevini yerine getiren Kıyga, her seçimde sandık başına gittiğini ve daha iyi bir gelecek için oyunu kullandığını söyledi.

Kent genelindeki bir çok okulda da, yaşlı ve engelliler vatandaşların desteği ile oyunu kullandı. Oy vermeye çocukları ile gelen bazı seçmenler, oy pusulasının içinde bulunduğu zarfı çocuklarına vererek sandığa attırdı.

Öte yandan il genelinde seçmenlerin sandığa ilgisi dikkat çekti. 7 Haziran seçimlerinde yüzde 86.55'lik bir katılımın olduğu kentte 1 Kasım seçimlerinin daha yüksek bir oranda bulması bekleniyor.


ÖMER ÇELİK: SANDIKLARA SAHİP ÇIKALIM

Adana'da Lütfiye Kısacık İlkokulu'nda oyunu kullanan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü, Adana Milletvekili Adayı Ömer Çelik, vatandaşlara ve siyasi partilere sandığa sahip çıkma çağrısında bulundu.

Seçim sürecinde siyasi partilerin özgürce propaganda yaptığını belirten Ömer Çelik, şunları söyledi: "Ankara Garı'nda uğradığımız terör saldırısı, seçim sürecinde tabi çok canımızı yaktı. 100'ün üzerinde canımızı kaybettik. Onun dışında vatandaşlarımız büyük bir sağduyu ile huzura istikrara sahip çıktılar. Bütün seçim dönemi boyunca da ufak tefek olaylar hariç genel olarak huzurun korunduğunu görüyoruz. Bugün de sandıklara baskı yapmaya çalışanlara, vatandaşın hür iradesini etkilemeye kalkışanlara karşı her türlü tedbir alındı. Bütün vatandaşlarımız, bütün siyasi partiler sandıklara sahip çıksınlar. Her seçimin sonunda kuşkusuz bazı partiler kazanır, bazı partiler kaybeder. Bazı partiler daha öne gider, bazıları geri kalır. Ama şu bilinsin ki; partilerin kazanması ya da kaybetmesi Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının bir kısmının diğerine karşı zafer kazanması, bir diğer grubun hezimeti anlamına gelmez. Sandık varsa, sandık bütün Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının zaferidir. Bütün yurttaşlarımız için demokrasi bir zaferdir. Hiçbir Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı seçim sonuçlarına göre bir diğerine göre kaybetmiş sayılmaz. Hepimizin kazancıdır. Türkiye'nin kazancıdır bu. Hepimiz için bir zaferdir."

'SANDIKLAR ÜZERİNDEKİ BASKIYA HEP BİRLİKTE DİRENMELİYİZ'

Bütün vatandaşların hangi partiye oy verirse versin, sandıklara sahip çıkmalarının çok kıymetli olduğunu anlatan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Demokrasinin kıymetini bilelim, sandığın kıymetini bilelim. Bakınız etrafımızda bu kadar istikrarsızlığa, bu kadar huzursuzluğa rağmen bizim kendi ülkemizde bu sandık, demokrasi ve diğer mekanizmalar yoluyla huzuru, barışı, istikrarı sürdürüyoruz. Etrafımızdaki sıkıntılardan ülkemizi bu şekilde koruyoruz. Bütün vatandaşlarımız hangi partiye oy verirse versin sandıklara sahip çıkmaları çok kıymetlidir. Sandıklar üzerindeki baskıya karşı hep birlikte direnmeliyiz. Demokrasiyi hep beraber korumalıyız. Bu ülkenin en büyük kazanımlarından bir tanesi sağlıklı seçim yapabiliyor olmasıdır. Biz sağlıklı seçim yapabilen, seçim sonuçlarını tartışmasız ortaya koyabilen bir ülkeyiz. Bu sebeple bu seçim de kendi demokrasi tarihimize parlak bir aşama olarak geçecektir. Memleketimize bütün milletimize, etrafımızdaki coğrafyalara hayırlı olmasını diliyorum. Hepimiz için inşallah bundan sonrasında hayırlı istikrar olan bir dönemin kapısını açsın diyorum."


Seçim pazarı

İZMİR'de sandıklara oy kullanmaya gidenler renkli görüntüler oluşturdu. Güzelyalı Selma Yiğitalp Lisesine Burcu Ateş Gücüyen- Murat Gücüyen çifti oy kullanmaya 1.5 yaşındaki ikizleri Adasu ile Durdunaz'ı uzaktan kumandalı arabaya bindirirek getirdi.

Sevimli ikizler hem sandıkta görevlilerin hem de oy kullanmaya gelen vatandaşların ilgi odağı oldu. Oy kullanmaya motosikletiyle gelen eşler de dikkat çekti. Aynı okulda sandıklara oy kullanmaya gelen ve demokrasinin yaşı olmadığını bu örnek vatandaşlık sorumluluğu ile gösteren 88 yaşındaki Sabiha Meng ile elindeki değneklerinin yardımı ile okulun ikinci katına kadar tırmanan fakat kendi adının bulunduğu yere başka bir vatandaşın imzası atıldığını görünce 'oyum boşuna gitmesin' diye görevlileri uyaran Ayşe Zuhal Ildır'ın örnek mücadelesi dikkat çekti.

Alsancak semtinde sandıkların dışında en hareketli ve canlılığın yaşandığı yerlerin başında semt pazarı oldu. Oyunu atan soluğu pazar alışverişinde aldı.


Tekerlekli sandalyeyle iki kat taşındıktan sonra oy kullanabildi

ANTALYA'nın Gazipaşa İlçesi'nde bedensel engelli 54 yaşındaki Hanife Tosun, oy kullanacağı sandığa görevliler ve vatandaşlar tarafından taşınarak götürüldü.

Gazipaşa merkez Pazarcı Mahallesi'ndeki Fadime Tuncer İlkokulu'na oy kullanmak için gelen bedensel engelli Hanife Tosun, oy kullanacağı sandığın ikinci katta olduğunu öğrendi. Okulda asansör olmayınca tekerlekli sandalyesiyle birlikte görevliler ve vatandaşların yardımıyla ikinci kata çıkarılan Hanife Tosun, buradaki 1014 numaralı sandıkta yine görevlilerin yardımıyla oyunu kullanabildi.

Daha önce de benzer sorunu yaşadığını anlatan Hanife Tosun, "30 Mart 2014 yerel seçimlerinde de yine vatandaşların yardımıyla ikinci kata çıkıp oy kullanabildim. O zaman az kalsın beni merdivenden düşürüyorlardı. Bu seçimde yine aynı talihsiz olay başıma geldi. Bir engelli vatandaş olarak rahatlıkla oyumu kullanabilmek benim de hakkım" dedi.

Okulda bulunan görevliler ise Tosun'un seçimden önce engelli olduğunu Yüksek Seçim Kurulu'na bildirmediği için sorun yaşadığını belirtti.


Balıkesirliler de oy kullandı

BALIKESİR'de seçmenler, sabah saat 08.00'den itibaren oylarını kullanmak amacıyla sandıkların yolunu tuttu.

Balıkesir'de 3 bin 102 sandıkta oy kullanacak 910 bin 110 seçmen, saat 08.00'den itibaren yollara döküldü. Sındırgı'da yaşayan, yakınlarının beyanına göre 105 yaşında, nüfus kaydına göre 1912 doğumlu olan Haşmiye Hattatoğulları da vatandaşlık görevi için sandığa gitti. Yakınlarının yardımıyla oyunu Kurtuluş İlkokulu'ndaki 1022 nolu sandıkta kullandı. Haşmiye Hattatoğulları, konuşmakta güçlük çekse de kendisine refakat edenlerin eşliğinde vatandaşlık görevini yerine getirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Sandık görevlileri Haşmiye Hattatoğullarına oy kullanması için öncelik verdi ve ilgi gösterdi. Hattatoğulları, "Memleketimiz için hayırlı olsun" dedi.

Balıkesir'de de 88 yaşındaki Münevver Okumuş oyunu 6 Eylül Ortaokulu'nda kullandı. Tekerlekli sandalye ile vatandaşlık görevini yapan Okumuş'a merdivenlerden inip çıkarken yakınları yardımcı oldu. 6 Eylül Ortaokulu'ndaki sandık görevlileri, giriş merdivenlerinin üç basamaklı olduğunu, bu nedenle diğer okullara göre binaya daha rahat girildiğini, ayrıca kent merkezinde bulunduğunu için Altıeylül Mahallesi'ndeki yaşlılar ve engellilere bu okulda oy kullandırıldığını söyledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Ahmet Edip Uğur da oyunu Çiğdem Batubey Ortaokulu'ndaki 1235 nolu sandıkta kullandı. Uğur, okul çıkışında yaptığı konuşmada, "19 ayda dördüncü seçimi yapıyoruz. İnşallah 1 Kasım genel seçiminden bir istikrar çıkacağına güçlü bir hükümet çıkacağına ben inanıorum. Ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun. Bu saate kadar Türkiye'de seçimler olgun bir havada geçti. İnşallah ülkemiz için hayırlı olur. Çünkü seçim ve partiler demokrasinin vazgeçilmez bir unsurudur. Parti olmadan hükümet olmuyor. İşte demokrasinin en güzel şeklini de Türkiye burada uyguluyor. Bütün dünya Türkiye'deki seçimi izliyorlar. Herkes hür iradesiyle gizli oy açık tasnifle oylarını kullanacak ve saat 17.00'den sonra da neticeler alınmaya başlanır" diye konuştu.


Sevimli ikizleriyle sandığa gitti


MANİSA'nın Turgutlu İlçesi'nde yaşayan bir çift, 5 aylık olan sevimli ikizleriyle sandığa gitti. Sevimli minikler, okuldaki herkesin ilgi odağı oldu.

Turgutlulular sabah 08.00'den itibaren oy kullanacakları sandıkların yolunu tuttu. Turgutlu Lisesi'ndeki 1086 nolu sandığa oy kullanmaya gelen Serap ve Cüneyt Aybey çiftinin beraberinde 5 aylık ikizleri ile 6 yaşındaki kızını da yanında getirdi. Öğretmen olan çiftin evde çocukları bırakacak kimsesinin olmaması nedeniyle minikleri yanlarında getirdiği öğrenildi. Sandık görevlileri, çiftin oy kullanacağı sırada çocuklarını kucağına aldı. Minikler, oy kullanmaya gelen vatandaşların da ilgi odağı oldu.


Kemer'de yabancı asıllı Türk vatandaşları sandık başına gitti

ANTALYA'nın Kemer İlçesi'nde yerleşik oturan yabancı asıllı Türk vatandaşları, milletvekili seçimlerinde oylarını kullandı.

Kemer'de 26'ncı dönem milletvekili seçimleri için oy kullanma işlemleri sürerken, ilçede yerleşik yaşayan yabancı asıllı Türk vatandaşları da sandık başına gitti. Gürcistan kökenli 42 yaşındaki Jeiran ve eşi 38 yaşındaki Merab Surmanidze, Kemer Merkez İlköğretim Okulu'nda oy kullandı. Çift, 20 yıldır Kemer'de yaşadıklarını ve 7 kez oy kullandıklarını söyledi.

Aynı okulda 46 yaşındaki Oğuz Zenteren ile Rus asıllı eşi 33 yaşındaki Ekaterina Zenteren de oy kullandı. 10 yıldır evli olduğunu anlatan Ekaterina Zenteren, vatandaşlık görevini aksatmadan yerine getirdiğini kaydetti.

Kemer'de oturan birçok yabancı asıllı Türk vatandaşı da sandıklarda oy kullandı.


Manisalılar sandığa gitti

MANİSA'da seçmenler bu sabah saat 08.00'den itibaren sandığın yolunu tuttu.

Manisa'yı mecliste temsil edecek 9 milletvekili için kentteki 1 milyon 10 bin 958 seçmen, saat 08.00'den itibaren yola koyuldu. 3 bin 332 sandıkta oy kullanıldığı belirtildi. Ayrıca katılımın yüksek olduğu gözlendi. Manisa Valisi Erdoğan Bektaş oyunu, Gazi İlkokulu'nda eşi Esma Bektaş ve oğlu Burhan Bektaş ile birlikte 1242 numaralı sandıkta kulandı. Ardından açıklama yapan Vali Bektaş, şöyle dedi:

"Vatandaşlık görevimizi yaptık. Yeni bir genel seçim yapıyoruz. Vatandaşımız tekrar sandığa gidiyor. Bir sıkıntı iletilmedi. Güzel huzurlu bir propaganda dönemi geçirdik. Seçimler demokrasilerde önemli bir unsurdur. Vatandaşımızın da demokratik kazanımlara bağlılığının ciddi bir göstergesidir. Gerçekten üst düzeyde katılım, benimseme ve yönetimde sorumluluk hissetme duygusu ile vatandaşımızın iradesini sandığa yansıtıyor. Umarız hayırlı olur."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa 1'inci sıra milletvekili adayı Selçuk Özdağ oyunu Ali Rıza Çevik Okulu 1191 numaralı sandıkta kullandı. Sandıkları dolaşanlarla sohbet eden Özdağ, katılımın oldukça yüksek olduğunu söyledi. Özdağ, şöyle dedoi:

"Saat 21.00'de Ankara'da balkona çıkacağız. Yüzdeleri açıklayamıyoruz. Ama son günlerde oyumuz inanılmaz şekilde arttı. Bu seçimden tek başına iktidar çıkacak. Vatandaşlarımız istikrara oy veriyor. Ekonomik istikrar istiyor."

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel oyunu, Manisa Lisesi 1226 numaralı sandıkta eşi Eczacı Didem Özel ile birlikte attı. Özel, "Ümidimiz bu gelecekteki dört yıl için son olsun. Birbirini takip eden bir seçim çığı ile karşılaşmaktan vatandaşlarımız rahatsızlık duyuyor. Son 1.5 yılda 4 kez sandığa gitmenin verdiği bir yorgunluk ve kendi verdiği talimata rağmen siyasilerin buna direnmesi, bu kararı beğenmeyip 'Gidin bir daha düşünün. Bir Pazar daha oy kullanın' denmesinden fevkalade rahatsızlar" diye konuştu. Katılımın yüksek olduğunu söyleyen Özel, şöyle dedi:

"Bugün seçimim tüm Türkiye'de büyük bir katılımla devam ettiğini görüyoruz. Bugün sabah 10.00'da geçen seçimlerdeki 13.30'daki katılım oranındaydık. Sandık başından aldığımız bilgiler böyle gösteriyor. Katılım oranın yüksekliği bizim ümitlerimizi artırıyor. Katılım oranın yüksekliği vatandaşın kendi ve ülkenin kaderine el koyduğu anlamına geliyor. Ben sonuçların iyi olacağını düşünüyorum."

AK Parti Manisa Milletvekili ve ikinci sıra milletvekili adayı Recai Berber oyunu, Yunusemre İlçesi Vestel Ortaokulu 1432 numaralı sandıkta kullandı. Oy kullanma işlemi ardından gazetecilere açıklama yapan Berber, kararı en iyi şekilde milletin vereceğini belirterek, seçimlerin Manisa ve ülkeye hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

MHP Manisa Milletvekili ve birinci sıra adayı Erkan Akçay da eşi Naciye Akçay ve oğlu Serdar Akçay ile birlikte Yunusemre İlçesi Cemal Ergün İlköğretim Okulu 1372 numaralı sandıkta oy kullandı. MHP'li Akçay, seçimlerin hayırlara vesile olması dileğinde bulundu.

Manisa Lisesi'nde oyunu kullanan adı öğrenilemeyen yaşlı bir kadın, caddede yürürken fenalık geçirdi. Gelen 112 ekiplerince yaşlı kadın Manisa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.


Tansu Çiller oyunu kullandı

ESKİ Başbakanlardan Tansu Çiller eşi Özer Uçuran Çiller ile birlikte oyunu Sarıyer Yeniköy İlkokulu'nda kullandı. 2308 no'lu sandıkta oy kullanan Tansu Çiller, Boğaziçi Üniversitesi'nden öğrencisi olduğunu söyleyen bir sandık görevlisi ile bir süre sohbet etti.


Gazetecilerin mikrofon uzattığı Tansu Çiller, “İnşallah ülkemiz için hayırlı olur" dedi. Çiller çifti daha sonra sandık görevlileri ile selamlaştıktan sonra, okul kapısında bekleyen araca binerek okuldan ayrıldı.


DP Genel Başkanı Uysal: Türkiye yeni döneme girecektir

DEMOKRAT Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, memleketi Afyonkarahisar'da oyunu kullandı. Uysal, "Türkiye bu dönemi de aşacaktır, her halükarda yeni döneme girecektir. 2010 yılındaki referandumdan bu yana Türkiye kendi içine kapanmıştır. Bugün de son perdesini oynuyoruz" dedi.

Afyonkarahisar merkezde Şemsettin Karahisari Ortaokulu'ndaki 2040 numaralı sandıkta oy kullanan DP Lideri Gültekin Uysal, Türkiye'nin zor bir dönemde şartlar zorlanarak seçime gittiğini söyledi. Kararı halkın vereceğini aktaran Gültekin Uysal, milletin sağduyusunun hakim olduğuna inandığını belirtti. Türkiye'nin geçmişte de zor dönemleri aştığını vurgulayan Uysal, "Türkiye bu dönemi de aşacaktır, her halükarda yeni döneme girecektir. 2010 yılındaki referandumdan bu yana Türkiye kendi içine kapanmıştır. Bugün de son perdesini oynuyoruz. Türkiye'nin biriktirdiği tüm meselelerin çözümünü yeniden siyasi kanalların işlediği, yeniden hukukun işlediği bir çerçevede bulabiliriz. Bu manada bu seçimlerin de milletimize derin bir nefes aldıracağı kanaatindeyim. Hayırlı olsun diyorum. Bombalamaları yaşadık, farklı farklı maniple imkanları kullanıldı, bunları da gördük. Bütün bunlara rağmen bu pazar gününe erişebiliyor olmamız, bu coğrafyada memleketimiz için de sevinir hale geldiğimiz dönem" diye konuştu.

1 Kasım'da seçim ortamı oluşmadığını vurgulayan DP Genel Başkanı Uysal, insanların endişe ve korkuları ile oy verme zemini oluşturulduğunu savundu. Uysal, şöyle dedi:

"Neticede Türkiye, çok uzun bir süredir yüksek gerilim hattında meselelerini konuşuyor. Kutuplaştığı, demokratik tavır geliştireceğimiz alanların ötesinde her şeyin siyah ile beyaz arasında sıkıştığı bir dönem. İnsanların, kimlik siyaseti başta olmak üzere günlük meselelerin de ötesinde endişeleri ve korkuları var. Bu korkular köpürtülerek zaman zaman oy verme zemini oluştu. Bu zemin içerisinde insanlarımızın büyük endişeleri var."

Uysal, konuşmasının ardından oy kullanan vatandaşlarla sohbet etti.