İngiltere'deki Tıp Araştırma Konseyi'nin 2013 yılında bulduğu ilk defa hayvanlarda beyin hücrelerinin ölmesini engelleyen ilaç, organların hasara uğramasına sebep olduğu için insanlarda kullanılamıyordu.

BBC Türkçe'nin haberine göre; şimdi ise beyinde aynı koruma mekanizmasına sahip ve insanlarda kullanılabileceği tahmin edilen bir ilaç geliştirildi.

İngiltere'deki Leicester Üniversitesi Tıp Araştırma Konseyi Toksikoloji bölümünden Profesör Giovanna Mallucci, bu durumun heyecan yarattığını dile getirdi. Böylece bunama görülen hastalarda klinik deneylere başlanması ve ilacın işe yarayıp yaramadığının 2-3 yıl içinde tespit edilmesi hedefleniyor.

İLAÇ NASIL İŞE YARIYOR? 

Beyin hücreleri, doğal savunma mekanizması gereğince gelen bir virüsün yayılmasını engellemek için protein üretimini durduruyor. Ancak nöronların bozulmasına sebep olan nörodejeneratif hastalıklarda bu protein üretimi olmaması gerektiği halde o kadar uzun bir süre boyunca duruyor ki hücreler zamanla ölmeye başlıyor. Beyin hücrelerinin ölmesi ile hareket, hafıza gibi işlevler yerine getirilemiyor veya hastalığa göre ölüme yol açabiliyor. Nörodejeneratif hastalıklar arasında ise Alzheimer, skleroz, Parkinson ve huntington yer alıyor. Farelerde kullanılan bir ilaç ile ilk defa nörodejeneratif bir hastalığın yayılması engellenmiş, ancak bu ilacın insanlarda pankreası zehirlediği ortaya çıkmıştı.

TESTLER VERİMLİ SONUÇ VERİRSE...

2013'den beri neredeyse 1000'den fazla ilacın bu hastalıkların yayılmasını engellemede işe yarayıp yaramadığı test edildi.

Kanser hastalıklarında ve depresyon tedavisinde test edilen ilaçların bu işlevi yerine getirebileceği tespit edildi, ancak uzmanlar bu ilaçların test aşamasından geçmesi gerektiği konusunda uyardı. Prof. Mallucci, bu ilaçların hastalıkları tamamen tedavi etme gibi bir görevi olmayacağını, fakat bu hastalıklar ile daha iyi yaşanmasının sağlanabileceğini düşünüyor. Çok sayıda araştırmacı ve doktor, test sonuçlarının heyecan verici olduğunu belirtiyor; eğer deneylerin gerçekleştirilmesi ile verimli sonuçlar alınırsa büyük bir aşama olacağı kaydediliyor.