İstanbul Beyoğlu'nda geçen hafta Sedat Şahin çetesine ait olduğu belirlenen bir cephanelikten çıkan uzun namlulu Kalaşnikof ve MP-5 silahların ardından önceki gün de uyuşturucu dünyasının baronlarından Atilla Önder'in adamı olarak bilinen Mehmet Mertçe'nin adreslerinde uzun namlulu silahlar ve el bombaları ele geçirildi. Mertçe, içerisinde savcı ve hakimlerin de bulunduğu 2005'teki "son nokta" operasyonunda yakalanıp gözaltına alınmıştı. Uzun bir tutuklu yargılanmanın ardından bu yılın başlarında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Mehmet Mertçe, daha sonra Yargıtay'ca cezası onanıp 29 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

SAHTE KİMLİK ÇIKTI
Polis, kesinleşen hapis cezasının ardından kayıplara karışan Mertçe'nin izine geçen cuma günü Bakırköy'de ulaştı. Bir pastanede kıstırılan ve üzerinden kuzenine ait nüfus cüzdanı çıkan Mertçe, Emniyet'e götürülüp sorguya alındı. Yapılan parmak izi testinde kimliği kesinleşen ve sahte kimlik kullandığı belirlenen Mertçe'nin aynı gün İstanbul, İzmir ve Muğla'daki adreslerine baskın yapıldı. Aramalarda, taarruz tipi 3 el bombası, 6 Kalaşnikof marka silah ve bu silahlara ait mermilerle 100 bin adet uyuşturucu hap ele geçirildi.


Mertçe'nin bağlı olduğu Atilla Önder'in adı, İstanbul'da geçen yıl yaşanan, Ali Ekber Akgün'ün öldürüldüğü Hollanda merkezli uyuşturucu hesaplaşmasına karışmıştı.


Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Önder'in bir süre sonra Hollanda'da oğlu Barış Önder öldürülmüştü. Önder'in oğlunun ardından intikam yemini ettiği belirtilmişti. Hollanda- İstanbul hattındaki uyuşturucu hesaplaşmasında 5 kişi öldürülmüştü.