"KILIÇDAROĞLU, PARTİMİZE BÜYÜK ŞEYLER KAZANDIRDI"
Umut Oran, CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in sunduğu Haftasonu Keyfi'ne konuk oldu. Genel Başkan seçildiği takdirde 2019 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi için adayının Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu söyleyen Oran, "Ona teşekkür ediyoruz. Şükran borçluyuz. Partimize büyük şeyler kazandırdı demokratikleşme noktasında. Eğer devam ederse, tabi ki ona kurultay karar verecek, şahsen benim şu anda ben bu partide genel başkan adayı olsam şimdiden kendisini cumhurbaşkanı adayımız olarak ilan ederim. Çok birikimli, çok çalışkan birisi. Partiye çok şey katmış bir insan. Diyelim ki Olağanüstü Kurultay'da aday olmadı. Ben de genel başkan oldum. Benim cumhurbaşkanı adayım, Kılıçdaroğlu'dur" diye konuştu.

"İLK SEÇİMİMDE İKTİDAR OLAMAZSAM ERTESİ GÜN BIRAKIRIM"
CHP genel başkanı olması halinde ilk seçimde iktidar olmazsa ertesi gün görevi bırakacağını kaydeden Oran, "Eğer genel başkan olursam 1-2 demiyorum, ilk seçimimde oyumu artırırsam da demiyorum eğer iktidar olamazsam ertesi gün bırakırım. Bunu tüzüğe koymak lazım. Başarı nedir? Birinci olmaktır. Başarı, anlamlı şekilde oyunuzu artırmaktır. Eğer oyunuzu artıramıyor ve düşürüyorsanız eğer iktidar olamıyorsanız o koltukta oturmamanız lazım" ifadelerini kullandı.

"ÇAĞRI YAPIYORUM"
CHP kurultayında aday olacak isimlere televizyon kanallarının canlı yayınlarında projelerini anlatmaları konusunda çağrıda bulunan Oran, "CHP'nin aday adaylarının, genel başkan adaylarının bir hafta, iki hafta, üç hafta; 4-5 kanalda çıkıp hayallerini ve projelerini ortaya koymaları gerekir. Ben böyle bir çağrı yapıyorum" şeklinde konuştu.

ANKARA, (DHA)