İstanbul Emniyeti’ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, yabancı uyruklu kadınları iş vaadiyle Türkiye’ye getirerek fuhuşa sürükleyen bir şebekeyi belirledi.

Ahlak Büro Amirliği şüphelilerin  yakalanması için soruşturma başlattı. Teknik ve fiziki takip sonucu 25 şüpheli belirlendi. Çalışmalarda, çetenin özellikle, Ukrayna, Moldova ve Özbekistan gibi ülkelerden davet ettikleri kadınların pasaportlarına el koydukları tespit edildi. Tehditle ev ve otellerde zorla tutulan kadınların, senetle borçlandırıldıkları da ortaya çıktı. Araştırmanın sonuçlanması üzerine operasyon kararı alındı. Çok sayıda ekibin 8 ayrı ilçede düzenlediği eş zamanlı baskında 25 şüpheli gözaltına alındı. Aralarında üniversitesite mezunlarının da bulunduğu 32 kadın şebekenin elinden kurtarıldı.

Gözaltına alınan şüpheliler Gayrettepe’deki Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Kurtarılan kadınların ise, ifadelerinin ardından, Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne sevk edilecekleri daha sonra ise ülkelerine gönderilecekleri öğrenildi.