Şinhua ajansının haberinde,Tayning bölgesinde meydana gelen heyelan  sonrası yapılan arama çalışmalarında 34 cansız bedene ulaşıldığı, kayıp 4 kişiyi  arama çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

 

Arama kurtarma çalışmaları bölgede devam eden yağışlar nedeniyle  güçlükle yürütülürken, Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi, bölge için kuvvetli yağış  uyarısı yaptı.

Dün meydana gelen heyelanda bölgedeki hidroelektrik santrali  inşaatında çalışan işçilerin kaldığı barakaların bir kısmı toprak altında kalmış,  işçilerin felakete uykuda yakalandığı açıklanmıştı.

YAĞIŞLARDA 9 KİŞİ ÖLDÜ 3 KİŞİ KAYIP

Çin'de meydana gelen şiddetli yağışlarda 9 kişinin  öldüğü, 3 kişinin kaybolduğu bildirildi. 

Şinhua ajansının haberinde, ülkenin güneyinde özellikle Hubey,  Ciangşi, Hunan, Fucien ve Guangşi bölgelerinde son günlerde etkili olan şiddetli  yağışlarda 9 kişinin öldüğü ve 3 kişinin kaybolduğu belirtildi.

Şiddetli yağışların etkili olduğu bölgelerde elektrik kesintisi, su  taşkınları ve küçük çaplı toprak kaymaları meydana gelirken, 2 bine yakın evin  hasar gördüğü ve 30 binden fazla kişinin tahliye edildiği açıklandı.

Bölgelerdeki kent, kasaba ve köylerde büyük hasar oluştuğu, ekonomik  kaybın yaklaşık 150 milyon dolar olduğu ifade edildi.

Bu arada, Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi, sel ve heyelan uyarısı  yaparak, şiddetli yağışlara karşı ülkenin güney ve güneydoğusu için pazar günü  verdiği sarı alarmı yeniledi.

Çin hava uyarı sisteminde, mavi, sarı, turuncu ve en üst düzeyde  kırmızı olmak üzere dört aşama uygulanıyor.