29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Atatürk Kültür Merkezi alanındaki  törende, SOLOTÜRK'ün pilotu Yüzbaşı Yusuf Kurt'un   gösteri sırasında  yerdeki bandonun çaldığı müziğin ritmi ile uyumlu şekilde tek kişilik  F-16 C Blok-40 uçağına Zeybek figürleri yaptırması ilgi çekmişti. Gösteriyi; aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı  İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Hulusi Akar ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da yer aldığı  Şeref Tribünü'ndeki protokol ilgiyle izlemişti. Savaş uçağının Zeybek  oyununun görüntüleri ilgi uyandırmıştı.

Türk Hava Kuvvetleri Müzesi'nde bugün yapılan etkinlikte SOLOTÜRK  pilotları Yüzbaşı Yusuf Kurt, Erhan Günar ve Üsteğmen Serdar Doğan ile Solotürk Basın ve Halkla İlişkiler Subayı Üsteğmen Emrah Bayrı, etkinliğe katılan vatandaşlarla söyleşi yaptı. Üsteğmen Emrah Bayrı, vatandaşlardan gelen sorulardan, en çok bir sonraki gösterinin merak  edildiğinin anlaşıldığını söyledi. 10 Kasım'da Anıtkabir'de Mustafa  Kemal Atatürk'e saygı geçişinde bulunacaklarını belirten Bayrı, 15  Kasım'da ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluş yıl dönümü törenlerinde gösteri yapacaklarını belirtti.

 Zeybek ilk oldu

 Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gösterilerindeki 'Harmandalı' uçuşunun hikayesini de anlatan Bayrı,  "'Ülkemize mal olmuş yöresel müziklerimizi niçin gökyüzüne  taşımıyoruz' diye bir fikir ortaya çıktı. Daha sonra ortaya böyle bir koreografi koymak istedik. Önümüzdeki yıllarda devamı gelecek, Zeybek  bir ilk oldu. İnsanlar çok beğendi" diye konuştu.