Suriye’deki krize siyasi çözüm bulmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde başlatılan barış görüşmelerine katılmak üzere Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (HNC) heyeti, İsviçre’nin Cenevre kentine geldi. Heyet, Pazar günü ilerleyen saatlerde BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile görüştü. HNC’den yapılan yazılı açıklamada, İsviçre’nin Cenevre kentinde 29 Ocak’ta Suriye rejimiyle başlayan görüşmelere, HCN’nin de katılması için BM’ye sundukları kuşatmaların kaldırılması, tutukluların serbest bırakılması ve insani yardımların ulaştırılması ön şartlarının yerine getirilmesi için BM ve ülkelerden garanti alınması sonrasında muhalefetin de görüşmelerde yer alacağı ifade edildi. HCN Sözcüsü Salim Muslet, Esad yönetimi tarafından hapisle cezalandırılan kadın ve çocukların serbest bırakılmasını talep ettiklerini ifade etti. Heyetin diğer taleplerini ise Rusya ve Suriye ordusunun düzenlediği hava operasyonlarına son verilmesi ve kuşatma altındaki yerleşim yerlerine insani yardım girişine izin verilmesi teşkil ediyor. Bu arada Suudi Arabistan da, Suriyeli muhaliflerden oluşan Yüksek Müzakere Konseyi’nin Cenevre görüşmelerine katılma kararını desteklediğini açıkladı.

PYD’ye üçlü garanti

Öte yandan Suriye’nin kuzeyinde faaliyet gösteren Demokratik Birlik Partisi (PYD), Suriye müzakerelerinin yapıldığı Cenevre’de el üstünde tutuluyor. En fazla itibar gören örgüt olarak dikkatleri çeken PYD heyeti Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ağırlanırken, BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura, PYD lideri Salih Müslim ile birkaç kez görüştü. PYD’nin Avrupa temsilcilerinden Halid İsa, kendileriyle ilgili gelişmeler konusunda şunları söyledi: “Mistura’nın yanı sıra ABD ve Rusya ile de görüşüyoruz. Hem Rusya, hem ABD ve hem de Mistura’nın bize dediği şu: Siz toplantılarda olacaksınız ama önceliğimiz toplantıların başlaması. Siz olmadan başlayacağız ama sonra siz de katılacaksınız. Eğer müzakerelerde biz yer almazsak, toplantıdan çıkan kararı kabul etmeyeceğiz.”

Öte yandan Staffan de Mistura, görüşmelerin ilk gününde Esad yönetimi adına görüşmelere katılan Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşar el–Caferi ile bir araya gelmişti. Yaklaşık 6 ay sürmesi planlanan görüşmelerde öncelikle ülke genelinde ateşkes sağlamak, IŞİD tehdidini durdurmak ve insani yardımların ulaştırılması hedefleniyor.

Önce anayasa sonra seçim

Suriyelilerin öncülüğünde ilk 6 ay içinde, yani Haziran 2016’ya kadar tarafların müzakereleri sonuçlandırıp geçiş hükümeti kurması, bu esnada sahada ateşkes sağlanması öngörülüyor. Buna müteakip 12 ay içinde de yeni anayasa hazırlanması ve adil bir seçim düzenlenmesi amaçlanıyor. Ancak Suriye meselesinde ABD ve Rusya’nın öncülüğünde dünyanın iki kutba ayrılması müzakerelerden sonuç alınmasını zorlaştırıyor. ABD, Rusya’nın soruna askeri olarak dahil olmasının ardından ‘Esad gitsin’ tezinden vazgeçmişti. Suriye’de Mart 2011’de Arap Baharı’nın etkisiyle başlayan iç savaşta şimdiye kadar yaklaşık 250 binden fazla Suriyeli hayatını kaybederken, 4.5 milyondan fazla kişi de komşu ülkelerde sığınmacı konumuna düştü. Çatışmalar sonucunda toplamda 11 milyon kişi yani ülke nüfusunun neredeyse yarısı, evlerini terk etmek zorunda kaldı. Suriye’de beşinci yılına giren iç savaşın bitirilmesine yönelik ilk adım 30 Haziran 2012’deki Cenevre–1 görüşmeleriyle atılmış ancak görüşmeler sonucu ortaya çıkan Cenevre Bildirisi hayata geçirilememişti. İlk girişimin ardından, 22 Ocak 2014 tarihinde düzenlenen Cenevre–2 Konferansı’ndan da istenilen sonuç elde edilememişti.