Panagiota Vasileiadou, evinde Suriye ve Irak’tan 5 kişiyi misafir ediyor. Ayrıca kamp çadırlarında kalan sığınmacıları evine davet edip onlara yemek veriyor. Banyo ihtiyaçları için evini açıyor. Emekli aylığından artırdığı paraları onlarla paylaşıyor.

Iraklı Beraa ve annesiz kalan çocukları Türkiye’den Yunan adalarına geçtikten sonra soluğu Makedonya sınırında alsalar da daha ileri gidememişler. Idomeni köyünde Panagiota Vasileiadou ile tanışmışlar. “Annelerinin öldüğünü öğrenince çocukları ve beni evine davet etti ve ne zaman istersek gelebileceğimizi söyledi. Bence Yunan halkını o temsil ediyor.” diye konuşuyor.

Panagiota, 5 çocuklu ailesinin Türkiye’de evleri yakıldığında yanlarına çatal-kaşık, yiyecek ya da bir kıyafet bile alamadan geceliklerle yola çıktığını anlatıyor. Yunanistan’daki Türklerin yaşadığına benzer acı ve sıkıntıları yaşayan Panagiota, şimdi de evinin önünden geçen sığınmacıları durdurup onlara birkaç parça giysi, elmalı pasta, yumurta veya sandviç veriyor. 450 Euro’luk emekli maaşı ve çocuklarının gönderdiği paralarla elinden geldiğince sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Her gün mutlaka evinde yemek pişirip bazılarını misafir ediyor.

Sığınmacıların gelmesiyle birlikte hayatının değiştiğini söyleyen süper babaanne ise “Evde her gün misafirim var. Birbirimizi anlamasak da konuşuyor ve gülüyoruz.” diyor.