Türk Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye terör desteği suçlaması yöneltilen Almanya İçişleri Bakanlığı’na ait gizli belgeye ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada Almanya kamu yayın kuruluşu ARD kanalında
Federal İstihbarat Servisi’nin raporuna atıfla yapılan haberin Türkiye’yi yıpratmak isteyen bir zihniyetin göstergesi olduğu kaydedildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ARD tarafından yapılan bir haberde, Almanya Federal İstihbarat Servisinin bir raporuna atıfla yer alan iddialar, Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Hükümetimizi hedef almak suretiyle bir süredir ülkemizi yıpratmaya çalışan çarpık zihniyetin yeni bir göstergesidir.”

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığı habere göre, yazılı açıklamada rapor hakkında Alman Federeal Cumhuriyeti makamlarından gerekli izahatın istenmekte olduğu belirtildi.

Türk Dışişleri’nin açıklamasında, “Bu iddiaların arkasında, Türkiye’yi hedef almayı sürdüren PKK terör örgütünün kanlı eylemleri dahil, terörle mücadelede çifte standartlı tutumları bilinen Almanya’daki bazı siyasi çevrelerin de bulunduğu aşikardır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Türkiye, kökeni ne olursa olsun terörün her türü ile samimiyetle mücadele eden bir ülke olarak, diğer ortak ve müttefiklerinden de aynı şekilde hareket etmelerini beklemektedir” denildi.

GİZLİ BELGEDE YER ALAN İDDİALAR

Alman medyasında yer alan haberlere göre Almanya İçişleri Bakanlığı Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Ortadoğu’daki İslamcı ve terörist grupların destekçisi olarak değerlendiriyor.

Haberde, Alman dış istihbarat servisinin değerlendirmelerine dayanılarak hazırlanan İçişleri Bakanlığı’nın yorumunda, “Türkiye’nin iç ve dış politikalarının son yıllarda adım adım İslamlaştırılması sonucunda Türkiye Ortadoğu’daki İslamcı grupların merkezi eylem platformuna dönüşmüştür” değerlendirilmesine yer verildiği de belirtildi.