Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov Türkiye'ye geldi. Kritik ziyarette iki ülke arasındaki askeri işbirliği, Suriye'deki gelişmeler gündem oldu. Gerasimov, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'la görüşme gerçekleştirdi. 

Askeri kaynaklardan kritik ziyaret ve görüşmeye ilişkin edinilen bilgiye göre iki askeri liderin görüşmesi çok olumlu geçti. Yapılan açıklamada, "Hulusi Akar ve Valeriy Gerasimov'un görüşmesi çok olumlu ve verimli geçti. Türkiye'nin Rusya ile askeri kanaattaki anlayış birliği bu ziyarette daha da pekişmiştir" denildi.

Askeri kaynaklardan alınan bilgilere şöyle; "Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanı'nın Türk Genelkurmay Başkanlığı'na 11 yıl sonra gerçekleştirdiği bu ziyaret oldukça olumlu ve verimli geçmiştir. Türkiye'nin Rusya Federasyonu ile askeri kanattaki anlayış birliği bu ziyaretle daha da pekişmiş ve önümüzdeki dönemde daha da olumlu yöndeki gelişmelere kapı açmıştır. Bu olumlu gelişmenin, her iki ülke arasında Ortadoğu'daki diğer sorunlu alanlara da ortak bir bakış açısı getirecek olması bakımından önemli olduğu değerlendirilmektedir .11 yıl sonra gerçekleşen bu ziyaret, Rusya Federasyonunun, Türkiye’nin bölgede büyük bir güç oluşuna ve sahip olduğu yeteneklerine verdiği önemin bir işaretidir ve yakın bir gelecekte bunun olumlu yansımalarının olabileceği değerlendirilmektedir." Bu ziyaretin diğer bir önemi de, Bölgesel sorunların, ancak bölge ülkelerinin kendi aralarında gerçekleştireceği ortak bir inisiyatifle çözüme ulaşabileceği noktasında anlaşmalarıyla sağlanabileceği düşüncesinin yapılan görüşmede hakim olmasıdır."