TÜRKİYE'DEKİ YABANCI  ÇOCUKLAR, FUHUŞA ZORLANIYOR

ECPAT International ve Uluslararası Çocuk Merkezi tarafından hazırlanan, Çocuğa Karşı Ticari Cinsel Sömürü ile Mücadele Türkiye durum raporu, cinsel sömürü amaçlı çocuk ticaretine karşı mücadeledeki eksikliklere dikkat çekti.

Rapora göre bu eksiklikler arasında insan ticareti mağdurlarına destek amacıyla kurulan sığınaklarına yeterli fon sağlanmadığı için kapatılmaları, kolluk kuvvetlerinin çalışmalarının önceki yıllara göre düşüşte olması, ilgili Ulusal Yönlendirme Mekanizaması’nın 2012 yılından beri toplanmaması bulunuyor.

SURİYELİ ÇOCUKLAR, CİNSEL SÖMÜRÜ RİSKİ ALTINDA

Suriyeli mülteci çocukların zorla evlendirilmesi, fuhuşa zorlanması, 3üncü ya da 4üncü eş olarak satılması cinsel sömürü amaçlı çocuk ticareti şekilleri arasında sayılıyor.

TACİZDEN KORKUP, KIZ ÇOCUKLARINI  PARA KARŞILIĞINDA EVLENDİRİYORLAR

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin verilerine göre Türkiye’deki Suriyeli mülteci çocukların yaklaşık %4.5’i evli. Kamplarda cinsel taciz ve istismar riskinden korkan aileler, çocuklarını para karşılığında evlendirmeyi daha güvenli bir yol olarak görüyor.

İZMİR, KUŞADASI, FETHİYE VE ANTALYA'DA RUS VE UKRANYALI ÇOCUKLAR, SEKS TURİZMİNDE KULLANILIYOR

Raporda ayrıca, insan tacirlerinin Rusya ve Ukrayna’dan getirdiği çocuklar İzmir, Kuşadası, Fethiye ve Antalya’da fuhuşa sürüklenerek seks turizminde kullanıldığı bildiriliyor.

Seks turizmine karşı mücadelede özel sektörün çabalarına da yer veren rapor, FEST Travel, TOBB, TUROFED, TÜRSAB, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin Profesyonel Etik Kuralları imzalayarak çalışmalarının önemine dikkat çekti.