İSTANBUL
 
Taksim
 
Taksim Meydanı, Kısıklı, Saraçhane ve Zeytinburnu’nda toplanan binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla darbe girişimini protesto ederek bugün de ’Demokrasi Nöbetine’ devam etti. 
 
 
 
Kalabalık zaman zaman alanlarda meşale yaktı. Kalabalık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seslendirdiği İstiklal Marşı’nı ve Arif Nihat Asya’nın dua şiirini dinledi. 
 
Alandakiler, çalınan Osmanlı Marşları’na da ellerindeki bayrakları sallayarak tempo tuttu. Kutlamalar halen devam ediyor.
 
Gaziosmanpaşa

Gaziosmanpaşa halkı, milli iradeye ve devlete karşı TSK içindeki bir grup FETÖ mensuplarınca gerçekleştirilmek istenen darbe girişimini protesto etmek ve demokrasinin güçlenmesi adına ilçedeki tüm kesimlerin katıldığı yürüyüşte buluştu. 

Gaziosmanpaşa’daki siyasi partiler, STK temsilcileri ve halkın katılımıyla demokrasi için yürüdü. 15 Temmuz akşamı TSK içindeki bir grup Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) gerçekleştirilmek istenen ve halkın direnişiyle engellenen darbe girişiminin lanetlendiği yürüyüş gerçekleştirildi. Akşam saatlerinde toplanan kalabalık Türk bayraklarıyla, sloganlar ve marşlar eşliğinde, dar ağcına çekilmiş Fethullah Gülen’in maketini taşıyarak  tepkilerini dile getirdi. Bağlarbaşı Caddesinden başlayan yürüyüş Türk bayraklarıyla, sloganlar ve marşlar eşliğinde Gaziosmanpaşa Meydanı’nda son buldu.

Burada bir konuşma yapan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, hükümet yetkililerinin tehlikenin henüz tam olarak geçmediğine vurgu yaparak demokrasi nöbetini sürdürdüklerini söyledi.

Gaziosmanpaşa Siyasi Partiler ve  Sivil Toplum Kuruluşları konuşma yapan Belediye Başkan Usta, “İnsan haysiyeti, onuru ve şerefine milletin kaderine ve iradesine yönelmiş her darbe terör ve kalkışmayı tanımıyoruz. Bu kalkışmayı lanetlediğimizi ilan ediyor ve sürecin her anlamda takipçisi olacağız. İstiklalimizin ve namusumuzun şerefimiz için meydanlarda Milli İrade nöbetinde kalacağımızı beyan ediyoruz” dedi.

Başkan Usta, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, “bitti” demeden asla meydanları bırakmayacağını da ifade ederek, halk iradesinin meydanları doldurmaya devam edeceğini söyledi.

Gaziosmanpaşa Meydanı’nı dolduran halka Siyasi Partilerin İlçe Başkanları ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın temsilcileri de hitap ederek demokrasiye sahip çıkmaya devam edileceğini belirttiler.

Zeytinburnu

Cumhurbaşkanı’nın çağrısıyla sokaklara dökülen halk ,meydanlarda demokrasi nöbeti tutmaya devam ediyor.7’den 70’e herkes sloganlar atarak,ellerinde bayraklarıyla  darbe girişimini protesto ediyor.Program da İstiklal marşı söylendi , ardından darbe teşebbüsünde şehit olanlara dualar okundu.Zeytinburnu İlçe meydanında gerçekleştirilen programa  Zeytinburnu Belediye Başkanı  Murat Aydın  katıldı.

Zeytinburnu Meydanı’nda binlerce kişi bir kez daha darbe girişimini protesto etti.Darbe girişimine karşı vatandaşlarla birlikte milli irade mitingine katılan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın:“Rabbim sizlerden razı olsun.Bağımsızlık için biraz önce hocalarımız çok güzel bir şekilde okuduğu ezanlarımızın , kıyamete kadar şu ay yıldız bayrağımızın bu gök kubbede dalgalanmasına ve ezanlarımızın susmamasına katkı verdiğiniz için sizlere çok çok teşekkür ediyorum.

Canınız pahasına en değerli varlığınız olan  canınız pahasına darbecilere, katillere dur dediğiniz için sizlere teşekkür ediyorum.Her akşam  her akşam burada olduğunuz için sizlere minnettarım.Bu kutlu yolculukta şehit olan kardeşlerimize Rabbim bizleri cennette buluştursun.Sizler tarih yazdınız , sizler tarihi yazdınız Rabbim sizlerden razı olsun.Sizlerin , kutlu insanların alınlarından öpüyorum ve hepinizi Allah’a emanet ediyorum.”dedi. Program sonunda belediye tarafından çorba ikramı yapıldı  ardından program sona erdi.

EDİRNE
 
Edirne'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe  girişimine tepki gösteren vatandaşlar "demokrasi yürüyüşü" gerçekleştirdi. 
 
Aralarından Edirne Valisi Günay Özdemir, CHP Edirne Milletvekili Erdin  Bircan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, siyasi parti temsilcileri, oda,  borsa başkanları, sivil toplum kuruluşu ve dernek üyeleri, gaziler, sporcular ile  vatandaşlardan oluşan yaklaşık 20 bin kişi Mimar Sinan Spor Salonu önünde bir  araya geldi.
 
 
 
Ellerinde Türk bayrağı taşıyan ve ay yıldızlı kıyafetler giyinen  kortejdeki vatandaşlar, "Edirne burada darbeciler nerede", "Demokrasimize sahip  çıkıyoruz", "Her Türk asker doğar", "Ne mutlu Türküm diyene" şeklinde sloganlar  atarak Saraçlar Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı önüne geldi.
 
Kortej dev Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk'ün resminin bulunduğu  büyük bir afiş de taşıdı.
 
Edirne Valisi  Özdemir, anıt önüne kurulan platformda yaptığı  konuşmada, kentteki kamu kurum, kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, sivil  toplum kuruluşları ve Edirne halkı olarak, milli iradeye, devlete ve Türkiye  Büyük Millet Meclisi'ne yönelik başlatılan FETÖ darbe girişimini şiddetle  kınadıklarını söyledi.
 
Diğer illerde olduğu gibi Edirne halkının birlikte duruşu, kararlı  tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesi ile darbe girişiminin engellendiğini  belirten Özdemir, şunları kaydetti:
 
"Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetimizin en temel yapı taşı demokrasidir  ve demokratik bir hukuk devleti çatısı altında bir arada yaşamak bugüne kadar  olduğu gibi bundan sonrada milletimizin geleceğinin en önemli garantisidir.  Türkiye Cumhuriyeti, Edirne’de olduğu gibi milletine ve devletine sahip çıkan  vatandaşlarımızın desteği ile demokrasi ve cumhuriyetin temel niteliklerine bağlı  kalarak ebediyete kadar varlığını sürdürecektir.  Yaşanan bu olağanüstü sürecin  hızla normale dönmesi için her zamankinden daha fazla sağduyu, birlik ve  beraberliğe ihtiyacımız bulunmaktadır."
 
BURSA
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine kentin çeşitli  noktalarından araçlarla ve yaya olarak AK Parti İl Başkanlığının da bulunduğu  Fomara Meydanı'na akın eden binlerce kişi, ellerindeki Türk bayraklarıyla  sloganlar atıp, tepkilerini dile getirdi. Bazı vatandaşlar da Türkçe ve yabancı  dillerde dövizler taşıyarak darbe girişimini protesto etti.
 
Meydanda kurulan platformda Bursa Büyükşehir Belediyesi Mehter  Takımı'nın verdiği konsere vatandaşlar da eşlik etti. Daha sonra Karabaş-i Veli  Kültür Merkezi sema grubu ile zeybek ekibi gösteri yaptı.
 
Mevlevi Üstadı Mustafa Özbağ, burada yaptığı konuşmada, darbe girişimi  haberini aldığında İzmit'te bulunduğunu anımsatarak, "Sohbette arkadaşlar darbe  yapıldığını söyledi. Ben dedim ki 'Hiçbir şey yapamazlar' ve hiçbir şey de  yapamadılar. Benim gördüğüm bu üçüncü darbem. Üçüncüsünde galibiyeti gördüğümde  mutluluktan her gece ağlıyorum. Allah hepinizden razı olsun." diye konuştu.
 
Demokrasi nöbetine katılan 93 yaşındaki Salih Berlik ise Kore gazisi  olduğunu belirterek, demokrasiye, vatana ve millete sahip çıkmak için bu meydana  geldiğini söyledi.
 
Demokrasi şölenine katılmak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a  destek olmak için meydana geldiğini söyleyen bazı vatandaşlar ise Recep Tayyip  Erdoğan'a seslenerek, ''Allah'a emanet ol, arkandayız. Şehit olmaya geldik,  arkanda 1,5 milyar dua ordusu var. Dik dur eğilme.'' ifadelerini kullandılar.
 
Yoğun trafik yüzünden binlerce vatandaşın da ulaşmakta güçlük çektiği  meydanda bulunanların "demokrasi nöbeti" devam ediyor.
 
Bu arada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı konuşma, meydandaki dev  ekrandan canlı olarak izlendi.

MERSİN