Doğan Haber Ajansı’na bilgi veren Başbakanlık kaynakları, Suriye sınırında düşürülen uçağın 2 pilotunun sağ olduğunu teyit ettiklerini, pilotların muhaliflerin elinde olduklarını belirterek, kurtarılmaları için ilgili birimlerin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

 

MİT’in pilotların sağ olarak Türkiye’ye teslim edilmesi için bölgedeki muhalif gruplarla temas kurduğu öğrenildi.

Sosyal medyada yer alan ölü Rus pilotu görüntüsünün ise muhaliflerce düşürüldüğü belirtilen helikopterin pilotu olduğu tahmin ediliyor.

TÜRKMEN KOMUTAN “PİLOTLARI VURDUK” DEMİŞTİ

Türkiye hava sahasını ihlal eden bir savaş uçağının düşürüldüğü bölge yakınlarında Suriyeli Türkmenlerin, Kızıldağ’ı rejim birliklerinden geri aldığı açıklandı. Bir muhalif komutan, sıcak çatışmaların devam ettiği alana paraşütle inen pilotlardan birini yakaladıklarını söyledi. DHA muhabirinin görüştüğü Türkmen 2′nci Sahil Tümen Komutan Yardımcısı Alpaslan Çelik ise, “Pilotların ikisini de paraşütle inerken vurduk” dedi.
 

Reuters haber ajansı ise, Rus pilotlardan birinin ölü olduğunu duyurdu. Habere göre pilotun ölü olduğu bilgisi Suriyeli isyancı gruplardan öğrenildi. Suriyeli muhalifler, diğer pilotun ise kayıp olduğunu bildirdi.

Türkmen birlikleri, geçtiğimiz günlerde büyük oranda kontrolünü kaybettiği Kızıldağ tepesi ve çevresine geniş çaplı saldırı başlatmıştı.

Suriye rejim güçleri ve Rus helikopterleri kurtarma amacıyla bölgede dolaşırken, karadan da Esad’a bağlı kuvvetler ile Türkmenler arasında çatışmalar sürüyor.