Türkiye, AKP Kongresi ile uğraşırken, ülkenin güneyinde çok kritik bir gelişme yaşandı. ABD’nin Ortadoğu bölgesinden sorumlu dört yıldızlı general, CENTCOM Komutanı Joseph Votel, Suriye’nin kuzeyine, Rojava bölgesine yakaşık 12 saatlik bir ziyaret yaptı.

O HAVAALANINA İNDİ

Türkiye’nin resmen “terörist” ilan ettiği PYD/YPG’nin kontrolündeki Rojava’ya hava yoluyla giden General Votel, beraberinde bir grup Amerikalı gazeteciyi de götürdü.  General Votel, bölgeye havayoluyla geldi. Votel ve beraberindekileri taşıyan uçak, YPG’nin kontrolünde olan ve Amerikalılar’ın daha önce pistini uzattıkları havaalanına iniş yaptı. Votel’in beraberindek gazeteciler, iniş yapılan havaalanını “buğday tarlaları arasında, tozlu bir karakol” olarak tarif ettiler.  Havaalanında Votel, ABD’nin Suriye’deki IŞİD karşıtı güçleri eğitmek ve destek vermek için gönderdiği özel kuvvetlere mensup askerler tarafından karşılandı.

KİMİNLE GÖRÜŞTÜĞÜ AÇIKLANMADI

General Votel, inişten sonra gazetecilerden ayrılarak, ayrıntıları açıklanmayan pekçok görüşme yaptı. Yerel kaynaklar, General’in geniş güvenlik önlemi altında Kobani’ye gittiğini, burada aralarında PYD/YPG yetkililerinin de olduğu Suriye Demokratik Güçleri yetkilileri ile biraraya geldiğini bildirdiler.  Votel’in güvenlik nedeniyle bölgeden ayrılmasına kadar açıklanmayan ziyaretini, ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye özel temsilcisi Brett McGurk, Twitter hesabından duyurdu.  McGurk, “IŞİD derin karanlıkta saklanırken General Votel Suriye’deydi” diye yazdı.

RAKKA MI, MENBİÇ Mİ ?

General Votel’in Rojava’daki görüşmelerinde IŞİD’e karşı yapılacak Rakka operasyonunun konuşulduğu belirtiliyor. Ancak Votel’in görüşmelerinde, Türkiye açısından çok hassas olan, AKP hükümetinin PYD/YPG’nin kontrolüne geçmesini “kırmızı çizgi”ilan ettiği Menbiç’e yönelik operasyon olasılığının da ele alınmış olabileceği ifade ediliyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin öncelikle IŞİD’in “başkenti” konumundaki Rakka’ya mı, yoksa Menbiç’e mi operasyon düzenleyecekleri bilinmiyor.

OBAMA-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİNDE VOTEL ZİYARETİ GÜNDEME GELDİ Mİ?

Votel’in Rojava bölgesine yönelik ziyaretinden sadece saatler önce ABD Başkanı Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında telefon görüşmesi gerçekleşmişti.

Bir saatten fazla süren görüşmede Suriye’nin ele alındığı ifade edilmiş, ancak ayrıntı verilmemişti.

Obama’nın, Erdoğan’a General Votel’in ziyareti ve Kobeni’de PYD-YPG görüşmesi hakkında önceden bilgi verip vermediği, merak konusu oldu.