Sefer YÜKSEL / GAZETE HABERTÜRK

İstanbul Finans Merkezi projesine İngiltere'den destek geldi. Öyle ki, özellikle İslami finansta Türkiye'deki potansiyeli gören İngiliz hükümeti, İslami finansın yanı sıra, sigortacılık ve varlık yönetimi alanında iki ülkenin şirketlerine ‘çöpçatanlık' etmek için kolları sıvadı. İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu, ‘Finansal Hizmetlerde Türkiye-Birleşik Krallık Ortaklığı Projesi'ne start vererek, iki ülkedeki finans oyuncularını bir araya getirmeyi hedefliyor. Projenin detaylarını ise konsolosluk binasında bizi misafir eden İngiltere İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner'dan dinledik. Proje ile birlikte Londra finans piyasasının başrol oyuncularını Türkiye'deki finans piyasası ile buluşturmayı hedeflediklerini kaydeden Turner, İngiltere'nin İstanbul Finans Merkezi Projesi'ne inandığını belirtti.

‘GÜÇLÜ TÜRKİYE GÜÇLÜ BİRLEŞİK KRALLIK'

Uluslararası kuruluşlar açısından Türkiye'de finansal ekosistemin gelişiminin önemli olduğunu kaydeden Turner, İstanbul Finans Merkezi'ni bu kapsamda son derece kritik bir proje olarak değerlendirdi.

Finans merkezi projesinin sadece bir gayrimenkul projesi gibi algılanmasının doğru olmadığını belirten Turner, "Bir gayrimenkul projesinden çok, yasal altyapının ve finansal regülasyonların düzenlenmesi, uluslararası kuruluşları cezbedecek teşvik ve destek mekanizmalarının kurulması için önemli adımlar atılması gerekiyor. Biz yıl içinde bu projenin ciddi ivme kazanacağını düşünüyoruz" dedi.

"Güçlü bir Türkiye Güçlü bir İngiltere demek" yorumunda bulunan Turner, "Biz Türkiye'nin geleceğine, hızlı büyüme potansiyeline inanıyoruz. Bunun güçlü bir finans sektörü ile mümkün olacağından hareketle bu alandaki işbirliklerini geliştirmek amacıyla yola çıktık" ifadelerini kullandı.

‘HSBC TÜRKIYE'DEN ÇIKIŞ KARARINI KENDİ ALDI'

İki ülkenin özel sektör temsilcilerinin finansal alanda karşılıklı iş yapma iştahlarının bulunduğunu vurgulayan Turner'a HSBC'nin Türkiye'den çıkış kararını nasıl değerlendirdiğini sorduk. HSBC'nin bu kararı yeniden yapılanma sürecinde global faaliyetleri kapsamında aldığını hatırlatan Turner, "HSBC'nin aldığı bir karar, İngiltere hükümetinin bu kararda herhangi bir katkısı yok" diye konuştu.

İŞBİRLİĞİ İÇİN ŞUBAT AYINDA ORTAKLIK KONFERANSI DÜZENLENECEK

Turner, proje ile İslami finansta merkez olan Londra'daki uzmanlar ile Türkiye'de bu alanda çalışan profesyonellerin işbirliği yapmasının amaçlandığını kaydetti. Türkiye'den Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Borsa İstanbul'un da katkılarıyla başlanan projede 2 Şubat‘ta ‘Türkiye'deki sermaye piyasalarının geleceği ve potansiyelini açığa çıkarmak" raporu açıklanacak. 18-19 Şubat'ta İslami finans, sigorta-emeklilik ve varlık yönetimi konu başlıklarını içeren "Finansal Hizmetlerde Türkiye ve Birleşik Krallık Ortaklığı' konferansı yapılacak. Konferans özel sektör oyuncularını buluşturacak.