Antalya’da tıbbi sekreter olarak çalışan Şirin Ayaz, kiloları yüzünden yaşadığı sağlık problemlerinden sıkıldı ve tüp mide ameliyatı olmaya karar verdi. 94 kilo olan Ayaz, 8 ayda 40 kilo vererek obezite sorunundan kurtuldu.

Tıbbi sekreter 34 yaşındaki Şirin Ayaz, çalıştığı Özel Olimpos Hastanesi’nde 8 ay önce laparoskopik (kapalı) yöntemle tüp mide ameliyatı oldu. Ameliyata girdiğinde 94 kilo olan Ayaz, 8 ayda 54 kiloya indi. Bu ameliyatın hayatında verdiği en önemli kararlardan biri olduğunu aktaran Şirin Ayaz, “Bu operasyona karar vermemin asıl sebebi sağlık problemimdi. Kolesterol, sınırda olan şeker hastalığı, uyku problemleri, gece uykuda nefes kesilmesi hastalıklarım vardı. Hastaneye sürekli bu ameliyatı olanlar geliyordu. Onların verdiği kiloları gördükçe imreniyordum. Ayda 20-25 kilo verenleri görüyordum. Ben de ameliyat olmaya karar verdim” diye konuştu.

ZAYIFLADIM, HAYATIMIN EN BÜYÜK MUTLULUĞU İLE TANIŞTIM

Ameliyat sonrası yaklaşık 40 kilo verdiğini belirten Şirin Ayaz, “Öncesinde bana ‘Diyet yap’ diyenlere düşman olurdum. Bir yere gittiğimde bana karşı bakışlar hiç hoşuma gitmezdi” dedi. Kilo vermeye başladığı andan itibaren özgüveninin arttığını aktaran Şirin Ayaz, “Bir mağazaya gittiğinizde, ‘Acaba olacak mı, boş ver zaten olmayacak’ düşüncesine kapılmıyorum. İstediğim kıyafeti alabiliyorum. XXL beden kıyafet giyerken S beden kıyafetler giymeye başladım. Sonrasında hayatımda duygusal manada çok güzel bir değişiklik oldu. Nişanlandım, beni mutlu eden insanla tanıştım. Kilolarımı kaybettim ama hayatımın en büyük mutluluğunu yakaladım” diye konuştu.

DÜNYANIN YÜZDE 25’İ OBEZ

Ameliyatı gerçekleştiren ekipte yer alan Prof. Dr. Okan Erdoğan, çok başarılı bir ameliyat olduğunu belirterek, “Kendisi de ameliyat sonrasında tüm önerilerimizi yerine getirdi. Sekiz ayda 96 kilodan 54 kiloya düştü. Dünyadaki insanların yüzde 25’i obezite problemi yaşıyor. Önümüzdeki yıllarda ameliyat sayıları giderek artacak” diye konuştu.

Opr. Dr. Kudbettin Altun ise “Şirin hanım kilolarından memnun olmadığını sürekli ifade ediyordu. Bu ameliyatları yapmaya başladıktan sonra kendisi hastaların memnuniyetlerini gözlemleyerek ameliyat olmaya karar verdi. Sonuç da başarılı oldu. Kendisini manken gibi gördüğümüz için biz de memnun olduk” dedi.

2 YILDA 100 HASTA

Hastane Başhekimi Opr. Dr. Fahri İslim; Prof. Dr. Okan Erdoğan ve Opr. Dr. Kudbettin Altun ve Opr. Dr. Şükrü Dölalan tarafından 2 yılda yaklaşık 100 hastaya bu ameliyatın başarıyla uygulandığını belirterek, “Operasyonlar sonrasında hiçbir hastamızdan herhangi bir şikayet gelmediği gibi memnuniyet ve başarı oranı yüzde 100 diyebiliriz” dedi.

DHA