Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, partisinin seçimi kazandığı 24 belediyeye atanan kayyumları tanımadıklarını söyledi. Tuncel, "Bizim bütün bu hukuksuzluğu, gasp politikasını halk iradesine yönelik darbeyi kabul etmemiz mümkün değil. Bu siyasi bir darbedir. Tüm işçi, emekçilerin kayyuma karşı mücadele eden herkesin direnişe davet ediyoruz" dedi.

Kayyum atanan belediyelerde çalışanları pazartesi gününden itibaren direnmeye çağıran Tuncel, şunları söyledi:

"İşçi ve emekçilerin o gün çalışmamasını, kayyumu tanımamalarını, kayyuma karşı demokratik tepkilerini ortaya koymalarını, halkımızın pazartesi günü itibariyle basın açıklamalarını, basın toplantıları yapacakları eylem ve etkinliklerle kayyuma karşı tepkilerini ortaya koymaları gerektiğini düşünüyoruz.

Sadece bu 24 belediyemizde değil, diğer belediyelerimizin de olduğu yerde de bir bütün Kürdistan'da halkımız faşizme karşı halk gaspına karşı direnişte ve eylemde olmalıdır. İşçilere, emekçilere, kadınlara, gençlere burada yurttaşlık görevini gören, yurttaşlık hakkı gasbı edilen tüm yurttaşlarımıza bir kez daha sesleniyoruz pazartesi günü itibariyle işe gitmeyiniz, kayyuma karşı tepkilerinizi demokratik yöntemlerle ifade ediniz."