İstanbul Müftülüğü’nde skandal iddialar. Diyanet İşleri’nin 2 Şubat 2015 tarihli onayıyla, Müftülük’ün 18.05.2012-08.05. 2015 dönemini kapsayan teftiş raporu hazırlandı. İşte o skandal iddialar:

 

TARİKAT CAMİSİNE ÖZEL ATAMA

Kamu yararı ve hizmet gerekleriyle bağdaşmayan, kişiye özel ihtiyaç ve durumlar olarak değerlendirilebilecek gerekçelerle, Kuran kursu Öğreticisi İ. B.’nin Fatih İsmailağa Camii Kuran kursunda; A. Y.’nin Maltepe Cezaevi Vaizliği’nde, Erkek Kuran Kursu Öğreticisi A. K.’nin Bayrampaşa Yeşil Camii Kuran kursu Öğreticiliği’nde görevlendirildikleri tespit edildi.

TARİKAT GİYSİLİ İMAM

Silivri 8 No’lu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’nün yazısında, Cezaevi Vaizi E. M.’nin “kılık kıyafeti itibariyle belirli bir dini gruptan olduğu izlenimini uyandırdığı, bunun kurum içinde ve mahpuslar arasında farklı algılara sebebiyet vereceği” hususu dile getirilerek görevlendirilmesinin gözden geçirilmesi talep edilmiştir. Kılık kıyafetiyle ilgili idari işlem yapılmalıdır.

TORPİLLİ ATAMALAR

Belirtilen tahsil ve özel alan yeterlik şartları taşımadıkları halde, H.Y. ve M.B.B. isimli şahısların başimam-hatiplik, Y. K., K.S., Y.Ş., A.Ç., O.T.A., E.T. ve F.A. isimli şahısların da uzman imam-hatiplik görevlerine açıktan vekaleten atandıkları tespit edildi. Bunların görevlendirilmeler iptal edilsin ve fazladan ödenen para sorumlulardan tahsil edilsin.

MENFAAT İLİŞKİSİYLE UMRE’YE

Vaiz M.M.V., İmam-Hatip K.Ö., İmam-Hatip E.M., İmam- Hatip F.M. ile İmam-Hatip B. T. hakkında, “adı geçen görevlilerin 2012, 2013 ve 2014’te defalarca umreye gittikleri, gidişlerinde yurtdışı izni alıp almadıkları, umre organizasyonları ile kişisel çıkar sağlayacak biçimde ilişkide olup olmadıkları hususlarının araştırılması” talep edilmiştir. İl Müftülüğü ilçelere yazı göndererek inceleme istemiştir. İlçe müftülükleri de detaylı inceleme yapmadan dosyaları göndermiştir. Muhakkik görevlendirilip, Emniyet’ce kesin inceleme yapılmalıdır.

PARALAR UÇTU

Müftülükçe açılan havuz hesabında yardım toplama amacı dışında hizmetlerde kullanılmak üzere herhangi bir miktarın bırakılmaması ve hesabın sıfırlanması, toplanan yardımların amacı dışında kullanılmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.