Gökhan ARTAN / HABERTURK GAZETE

Türk Hava Yolları, 100 milyon kişinin katıldığı sanal ortamdaki oylamada, dünyanın yeni 7 harikasından biri seçilen Ürdün'deki 2 bin 400 yıllık Petra antik kentini dünyaya tanıtacak. . Akabe şehrine yaklaşık 2 saat uzaklıkta olan Petra antik kentini görmek için dünyanın birçok noktasından THY'nin Akabe seferlerine gösterilen ilgi her geçen yıl artıyor.

THY Akabe'ye uçan tek yabancı havayolu şirketi olmasıyla da dikkat çekiyor. Ürdün'de yapılan imza töreninde konuşan THY Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, "İmzaladığımız anlaşmayla beraber, Amman'ı, Petra'yı ve Akabe'yi, tüm dünyadaki satış ofislerimizle insanlara tanıtmaya devam edeceğiz. Anlaşma gereği THY uçuş kartını gösteren tüm yolculara Petra'yı ziyarette yüzde 15 indirim uygulanacak. Büyük turizm fuarlarında Petra'yı tanıtacağız. Tanıtım broşürlerimizde Petra yer almaya devam edecek" dedi.

FİLM SETİ GİBİ ANTİK KENT

Petra, Ürdün'ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alıyor. 1800'lü yılların başında keşfedilen antik şehir, MÖ 400'lü yıllarda inşa edildi. Nebatilere MS 100'lü yıllara kadar başkentlik yapan Petra, uzun göç yolları arasındaki önemli konaklama noktalarından biriydi. Tiyatro, tapınak, ev gibi yapıların kireçtaşına oyularak yapıldığı kent yaklaşık 100 kilometrekare alana yayılıyor. Petra'nın bir başka özelliği de "Indiana Jones", "Mumya Geri Dönüyor" ve "Transformers" gibi Hollywood filmlerine ev sahipliği yapması.