Esnaftan kayıt dışılık sorununa reform önerisi geldi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın yeni kurulacak hükümetten yıllık 8 bin liraya kadar olan kazancının vergi dışı bırakılmasını beklediğini belirtti.

Palandöken, yazılı açıklamasında, İngiltere'de esnafın yıllık kazancının 10 bin 600 sterlin, Almanya'da 8 bin 354 Euro, Fransa'da da 9 bin 690 Euroya kadar olan kısmının vergi dışı bırakıldığını kaydetti.

"VERGİYE GÖNÜLLÜ UYUM İÇİN..."

Mükelleflerin temel gıda, eğitim, sağlık ve kira gibi zorunlu harcamalarını yapmaya yetecek kadar olan asgari kazançları üzerinden vergi alınmasının kayıt dışılık sorununun sürmesine yol açacağına dikkat çeken Palandöken, "Esnafın geçimini sağlayacak asgari kazancının vergi dışı bırakılması vergiye gönüllü uyumun sağlanması için en önemli gelişme olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Bu kapsamda esnafın yeni kurulacak hükümetten yıllık 8 bin liraya kadar olan kazancının vergi dışı bırakılması kararını beklediğini belirten Palandöken, olası uygulamanın basit usulde vergiye tabi olan esnafın dışındakileri de kapsamasının önemine işaret etti.

Gerçek usulde vergilendirmeye tabi olan ancak kazancı basit usuldekilerden daha düşük esnafın da bulunduğunun altını çizen Palandöken, "Uygulamayı basit usulle sınırlamak, az kazanandan çok, çok kazanandan az vergi alınması gibi bir sonucu doğurur" ifadesini kullandı.

AA