Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kanaat önderleriyle bir araya geldiği iftarda konuştu. Terör operasyonlarının devam edeceğini belirten Erdoğan, "Allah'tan isimleri ve amaçları ne olursa olsun tüm terör örgütlerini eylemlerinden, şerrinden, belasından ülkemizi ve milletimizi korumasını niyaz ediyorum. Etnik köken istismarı yapanları da inanç istismarı yapanları da dış güçler adına taşeronluk yapanları da Allah ıslah etsin. Hepsine Rabbim hak yolu göstersin. Şu mübarek günlerde kan döken, can alan, insanların hayatını zindana çeviren hiç kimsenin bu milletle, bu topraklarla, bu ülkeyle en küçük bir bağı, en küçük bir ilişkisi olamaz. Aynı şekilde hemen yanı başımızdaki Suriye'de ramazan ayında kan akıtan, katliamlar gerçekleştirenler yalnızca Müslümanların değil, top yekun insanlığın düşmanıdır. Mezhepçilik ve ırkçılığın arkasından terör gelir. Mezhepler dinimiz değil yoldur. Asla teröre taviz veremeyiz. Teröristler kadar bizler gururlu, onurlu olmazsak onların karşısına dikilmezsek bilesiniz ki bu ülkede büyük bir kırılma olur. Operasyonlarımız kararlılıkla devam ediyor, edecek. Yaşadığımız coğrafya özellikle de terör olaylarının yoğun olduğu bölgeler, 1400 yıldır semalarından ezan sesinin eksik olmadığı İslam beldeleridir. Bu bölgelerde benim Kürt kardeşlerim İslam medeniyetinin yılmaz savunucuları olmuş geri adım atmamışlardır" diye konuştu.

"DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE DİKENSİZ GÜL BAHÇESİ MİSALİ BİR DEVLET YÖNETİMİNE RASTLAYAMAZSINIZ"
Erdoğan, "Çok ciddi tehditlerle karşı karşıyayız. Bin yıllık kardeşliğimiz bozmaya çalışan oyun oynanıyor. Bu coğrafyada, son 600 yıldır hep aynı devletin çatısı altında yaşadık. Hiçbir asimilasyona, ayrımcılığa uğramadan. Kanımız kanımıza karışarak birlikte mücadele ettik. Kim der ki bu coğrafyada sömürgecilik izi vardır. Vallahi yalan söylüyorlar. Kim der ki, bu coğrafyada asimilasyon işareti vardır vallahi iftira ediyordur. Kim der ki, ötekileştirme, kinci sınıf insan veya vatandaş muamelesi yapma ayıbı vardır … Sorunlar, sıkıntılar elbette yaşanmıştır. Her dönemde yaşanmıştır. Ama bu sıkıntıların hiç biri bir meşrebe yönelik olmamıştır. Dünyanın hiçbir yerinde dikensiz gül bahçesi misali bir devlet yönetimine rastlayamazsınız" ifadelerini kullandı.

"TERÖRİSTLERE YATAKLIK YAPARSAN, BUNLAR İYİ GÜNLERDİR DAHA BETER GÜNLER GELECEKTİR"
Terör ile mücadelede ortak tavır almanın önemine vurgu yapan Erdoğan, "İşte bugün Almanya'da olanları duydunuz. Fransa'nın ne halde olduğunu görüyorsunuz. Amerika'da olanları gördünüz. Dünya farklı bir geleceği doğru arayışın içinde yürüyor. Terörü savunmak mümkün mü? Ama hep, teröre karşı amansız bir mücadele sürdüren Türkiye'ye sessiz kalanlar şunu bilmeli dedik; bir gün bu terör bumerang gibi döner onları da vurur dedik. İşte buyurun. Daha da bulur. Eğer sen teröristlere yataklık yaparsan, teröristleri vermen gereken yere vermezsen onlara yataklık yaparsan, mali destek verirsen, kapılarını açar onların paçavralarını AB'nin binasının duvarlarına asmaya kalkarsan bilesin ki bunlar iyi günlerdir daha kötü günler gelecektir. Daha beter günler gelecektir. Daha beter günler gelecektir. Biz damdan düştük görmediler" açıklamasında bulundu.

"DEVLET BÜTÜN BUNLARIN ARKASINI HASSAS BİR ŞEKİLDE TAKİP EDEREK, BEDELİ ÖDETECEKTİR"
Erdoğan, "Çoğunuz Güneydoğu bölgemizde yaşıyorsunuz. Şu belediye hizmetlerinden memnun olmanız mümkün mü? Alt, üst yapısından memnun musunuz? Onlar eline geçen parayı 'Ben dağa nasıl ulaştırırım, Kandil'e nasıl ulaştırırım?' bunun gayreti içerisindeler ama bugünler onların iyi günleri, onu söyleyeyim. Bunların bedelini ödeyecekler ve devlet bütün bunların arkasını hassas bir şekilde takip ederek, bunlara gerekli olan bu bedeli ödetecektir. Çünkü tüyü bitmemiş yetimin hakkını, sen terör örgütlerine çeşitli hilelerle gönderemezsin. Örgütlerin tüm derdi Türkiye'yi zayıflatarak, mazlumlara destek vermesini engellemektir. Karanlık bir ittifak vardır. Karanlığın ardında yüzyıllardır gizli, açık sömürgecilik, kölelik vardır" diye konuştu.

"BUNUNLA YETİNMİYOR NAMUSLARINA TASALLUT EDİYORLAR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye'de ister DAİŞ ister PYD, YPG ister rejim hiç fark etmiyor hangi bölgede hakimiyet sağlarlarsa hepsi aynı senaryoları uyguladığını görüyoruz. Herkesin mallarına el koyuyorlar. Bununla yetinmiyor namuslarına tasallut ediyorlar. Karşılarına çıkanları da katlediyorlar. Bunun adı zulümdür. Bu terör örgütleri, tavşana kaç tazıya tut diyeceğimiz basit bir oyun ile coğrafyamızı kana bulamaya devam ediyor. Biz göz göre aynı senaryonun ülkemizde oynanmasına izin mi vereceğiz? Terör örgütünün güdümündeki partinin mensupları ülkemizde olduklarından daha fazla yurt dışında geziyorlar. Mesel bu ülkeni n meselesi ise, sizin dışarıda ne işiniz var? Bir süredir terör örgütü de güdümündeki parti de bölgede hadiseleri uluslararası platformlara taşımak için uğraşıyor" diye konuştu.

"UTANMADAN, ARLANMADAN, CİZRE İLE İLGİLİ BİR KİTAPÇIK HAZIRLAMIŞLAR"

Erdoğan, "Utanmadan, arlanmadan, Cizre ile ilgili bir kitapçık hazırlamışlar. Devletin ilçeyi yakıp yıktığını sivil vatandaşları öldürdüğünü öne sürüyorlar. Bölücü terör örgütü, Cizre, Nusaybin'de suçüstü yakalanmıştır. Akıl almaz bir yüzsüzlük ile kendi yedikleri haltları devlete mal ederek üste çıkamaya çalışıyorlar. Dünyayı kandırabileceğinizi mmi zannediyorsunuz o günler geride kaldı" dedi.

"SİLAHI İLE CAN ALANIN ARKASINDA DURAN SİYASETÇİ, KARŞISINDA İDARİ BİRİMLERİMİZİ BULACAK"

Erdoğan, "Artık terör örgütüne ve uzantısına topyekûn bir mücadele yürütüyoruz. Elinde silahı olan karşısında güvenlik güçlerimizi bulacak. Silahı ile can alanın arkasında duran siyasetçi, belediye başkanı, karşısında, idari birimlerimizi, savcılarımızı, hakimlerimizi bulacak. Yurt dışında aynı yalananları pazarlamaya çalışanalar, diplomatları bulacaklar. Hiçbir alan boş bırakılamayacak. Şu anda 11 ilçe bir il operasyonlar neticesinde bu hali ile kalmayacak. Altyapı çalışmalarına başlandı" ifadelerini kullandı.

"ELLERİ KOLLARI SİLAH, BOMBA İLE DOLU KARŞINIZA DİKİLENLERE ARTIK KOLUNUZU, ELİNİZİ UZATMAZSINIZ"

Erdoğan, "Bu örgüte, silah bıraktırmak için çalışması gerekenlerin kendileri ellerine silah almışlar. Elleri kolları silah, bomba ile dolu karşınıza dikilenler ile artık musafaha, yapmak için artık kolunuzu, elinizi uzatmazsınız. Onlara anladığı dilden konuşmak gerekirdi nitekim de öyle yaptık" dedi.

"LİCE'DE SEKİZ BİN KİŞİYLE GERÇEKLEŞTİRİLEN DEV BİR OPERASYON"

Erdoğan, "Devlet kimsenin burnu kanamasın diye tüm hassasiyetini gösteriyor. Lice'de sekiz bin kişiyle gerçekleştirilen dev bir operasyon. Tarlalarda ne olduğunu söylememe gerek varmı? Oralar temizleniyor. Terör örgütünün en büyük gelir kaynağı oydu" dedi.

"ÖRGÜTÜN EMRİNE GİRMİŞ SİYASETÇİ GÖRÜNÜMLÜ ELEMANLARI YAKINDA YARGI ÖNÜNDE HESABINI VERECEK"

Dokunulmazlıklara ilişkin Erdoğan, "Dokunulmazlıkları kaldırdık. Ne diyordu terör örgütünü arkasındaki parti, getirin dokunulmazlığı kaldıralım. Peki şimdi niye kaçıyorsunuz. Çünkü bu bir suçluluğun ifadesidir. Arabasının arkasında terör örgütüne silah taşıyanlar, tabutlarda silah taşıyanlar bu ülkede milletvekili olamaz. Sözde mezarlarda yargı ofisleri karanlar bu ülkede samimi olamaz. Örgütün emrine girmiş siyasetçi görünümlü elemanları çok yakında yargının önüne çıkacak hesabını verecekler" diye konuştu.

"BELEDİYELER İLE İLGİLİ DÜZENLEMEYİ DE MECLİS KAPANAMADAN ÇIKARMIŞ OLACAĞIZ"

Erdoğan, "Belediyeler ile ilgili düzenlemeyi de Meclis kapanamadan çıkarmış olacağız. Belediyelerin örgütün birer şubesi gibi çalışmasını önlemiş olacağız" dedi.