Şair İbrahim Tenekeci: “Şiirlerimi Üzgünken Yazarım”

Zeytinburnu'nda bir söyleşiye katılan şair yazar İbrahim Tenekeci şairliği ve şiirleri hakkında konuştu. 12 Eylül döneminde yasaklanan kitaplardan kendine bir kütüphane kurduğunu söyleyen Tenekeci, sevinçliyken pek şiir yazamadığını ifade etti.

Zeytinburnu Belediyesi Gençlik Merkezi'nin (ZEYGEM) düzenlediği, Ali Görkem User'in moderatörlüğündeki “Kılavuz Konuşmaları” söyleşisinin konuğu İbrahim Tenekeci oldu. Tenekeci, yazmaya başlamasıyla ilgili heyecan verici bir hikayesi olmadığını belirterek, “Şu oldu, bunu fark ettim, gibi bir hikayem yok. Bir şey yapma ihtiyacı hissettim ve yazmaya koyuldum” diye konuştu. Tenekeci, 12 Eylül döneminde toplanan yasaklı kitaplardan kendisine küçük bir kütüphane kurduğunu ve ilk şiirini ise 1988 yılında yayınladığını söyledi.

“ŞİİR FANİLİĞE KARŞI REFLEKS”

“Önceliğim hep şiir oldu. Şiirlerimi de genellikle üzgünken yazdım” diyen Tenekeci, sözlerine şöyle devam etti: “Sevinçliyken pek şiir yazmam. Elimden bu iş, yani şiir yazmak geldi. Bu dünyada bunu yapabildim. Oldu veya olmadı, benim gücüm buna yetti. Şiiri, faniliğin saldırısına karşı gösterdiğimiz bir refleks olarak gördüm.”

“EDEBİYAT YERİNİ BULMA MESELESİDİR”

Tenekeci, yazmakla ilgilenen gençlere ise şunları söyledi: “Elimizdeki işe baktığımız sürece temiz kalırız. Elimizdeki işe bakacağız, kafamızı kaldırmayacağız, kafamızı kaldırdığımız zaman aklımız karışır. Şiir yazıyorsak şiir yazacağız, bir dergide karar kılmışsak orada sebat edeceğiz. Edebiyat büyük ölçüde yerini bulma meselesidir.”

Gençlerin şiire ilgi gösterdiğini bildiren Tenekeci, edebiyat dünyasındaki “şiir bitti” tartışmalarına ilişkin ise şunları aktardı: “Yeni rejimle beraber iki alana müdahale edildi; dine ve dile. Çok şükür, bunu atlattık. Şiirimiz dünya çapında bir şiir. Şairlerimiz iyi. Şiirimizi kaybetmedik.”