Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen Valiler Toplantısı'nda konuştu.

Konuşmasında Türkiye'nin terör örgütleri ile verdiği mücadelenin üstünde duran Erdoğan, PKK'lılarla FETÖ'cülerin işbirliği içerisinde olduğunun altını çizdi.

"tek fert kalıncaya kadar sürdüreceğim"

Erdoğan bütün terör örgütlerinin kökünün kazınacağını yineleyerek, "Suriye kriziyle birlikte kendisine alan açmaya çalışan DAİŞ belasıyla karşı karşıya kaldık. FETÖ'nün kanlı yüzüyle muhatap olduk. PKK'lılarla birlikte FETÖ'cüler birlikte yakalanıyor. Pek çok eylemde DAİŞ ile PKK'nın ortak çabasını, gerisinde de FETÖ'cülerin desteğini görüyoruz. Bu durum bizim tüm terör örgütleriyle aynı dikkat ve hassasiyetlerle mücadelemizi zorunlu kılıyor. PKK ile FETÖ'nün, DAİŞ ile DHKP-C'nin bizim nezdimizde farkı yoktur. İşte bunları 15 Temmuz'dan sonra çok daha açık ve net yaşadık. Hepsinin de kökünü kazıyana kadar yolumuza devam edeceğiz. Tek fert kalıncaya kadar bu mücadeleyi sürdüreceğim. Çünkü ta belediye başkanlığından bu yana tanıdığım bu örgüt bizlere ihanet etmiştir." sözlerini kaydetti.

Erdoğan'ın konuşmasından diğer önemli konu başlıkları şöyle:

kimseye anlatamadık

"17-25 Aralık'ta biz bu yapının karanlık yüzünü tamamen gördük ama meramımızı kimseye anlatamadık. Bunlar terör örgütü dedikçe, 'terör örgütü silahlı olur' diyorlardı, köşelerinde bunları yazıyorlardı. Milletimiz bizim mesajımızı aldığını seçimlerde gösterdi. Pek çok kişiye bu gerçeği anlatamadığımızı görüyoruz. Bu ihanet çetesi 15 Temmuz'da kan döktü, can aldı. Bunlar sıradan bir projenin ürünü değildi. Bizim yıllardır söylediğimizi kendi elleriyle tescil ettiler

 

170 ülkeyi ele geçirme gayretinde

Teşkilat şeması önümüze geldiğinde, bu kişi sadece Türkiye'yi ele geçirme hesabı içinde olan bir meczup değil, bir terörist başı değil. En tepe noktaya geliyor, orada kainatın imamı olarak geçiyor. 170 ülkede ele geçirme gayreti içinde. O okullarda devlet başkanından, hükümet başkanına, ileri gelenlerin çocuklarını yetiştiriyorlar. O çocuklar yarın en üst düzey yönetici olacak. Onlar bu tür görevler üstlenmeye başladılar. Türk Cumhuriyetlerinde bu tür aktif görevleri var. Belgeleriyle anlatıyorum. Beni anlamakta zorlanıyorlar.

Türk, türkiye unvanını yasaklayacağız

Dün Bakanlar Kurulu'nda söyledim. Bakanlar Kurulu kararı veya KHK içerisinde dünyadaki bizim bilgimiz dışında nerede Türk, Türkiye unvanı varsa bunları yasaklamamız lazım. Bu ülke yönetimlerine bildirmek suretiyle bu unvanların kullanımızı yasaklamalıyız. Oradan prim yapmaya çalışıyorlar. 

terör koridoruna izin vermeyeceğiz

Sınırlarımızda bir terör koridoru oluşmasına izin vermeyeceğiz. Bizim Suriye topraklarında zerre gözümüz yok. Orayı barış koridoru haline getireceğiz. Cerablus Operasyonu'nun başarısı, bölgedeki dengeleri alt üst etti. 

devlet doğduk-devlet büyüdük

Devletin devlet gibi davranmadığı yerde meydan terör örgütlerine kalır. Vali'nin görevi sabah  akşam 6 değil, 24 saat. Bu anlayışla çalıştığımız zaman bu devlet devlet olur. Biz devlet doğduk, devlet olarak büyüdük. Terör örgütleri ile mücadelemizi kararlı, kesintisiz ve hakka, hukuka riayet ederek sürdüreceğiz. Sizlerden yeni devlet anlayışına katkı bekliyoruz."