Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında, Güney Kore'de askeri eğitim için bulunan USS Ronald Reagan adlı uçak gemisine Japon Denizi'nde Rus uçaklarının yaklaştığını ve Amerikan uçaklarının Rus uçaklarına bölgeden ayrılana kadar eşlik ettiğini duyurdu.

Uçaklar acilen havalandı

ABD uçak gemisine yaklaşan Rus jetlerinin büyük bir tehlike oluşturmadığını belirten Earnest, "Rus uçaklarıyla ilk olarak bölgede bulunan Kore uçakları karşılaştı. Dört FA-18 (Rus) bombardıman uçaklarını karşılamak üzere uçak gemisinden acilen havalandı ve Rus uçaklarına USS Ronald Reagan'ın bulunduğu bölgenin dışına çıkana kadar eşlik etti" dedi.

Earnest, "Bu tehdit içeren bir karşılaşma değildi" diye konuştu.

"Bu biraz farklı"

Rusya'yı daha önce Türkiye gibi farklı ülkelerde yaptıkları "ihlaller" konusunda uyardıklarını kaydeden Earnest, Kore açıklarındaki son olayın farklı olduğunu belirtti. Earnest, "Bu biraz farklı. Bu uluslararası sular ve uluslararası hava sahası" ifadelerini kullandı.

ABD ordusundan bir yetkili de Rus uçaklarının TU-142 tipi uzun menzilli deniz keşif uçakları olduğunu, ve bunların ABD gemisine bir deniz mili kadar yaklaştığını söyledi.

İlk tehlikeli yakınlaşma değil

ABD ile Rusya'ya ait savaş uçaklarının geçen haftalarda da Suriye üzerinde tehlikeli şekilde yakınlaştığı açıklanmış, bu olay üzerine iki ülke, Suriye'de bu tür olayları engellemek üzere anlaşmaya varmıştı.

WASHINGTON/AA