Halkalı'da 17 Ağustos 2015'te trafikte tartıştığı Ahmet Sülüşoğlu'nu silahıyla vurarak öldüren İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz, tahliye edildi. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 4. duruşması dün öğle saatlerinde başladı. Basın mensuplarının alınmadığı duruşma akşam saatlerinde sona erdi. Savcı, dava hakkında verdiği mütalaada olayda meşru müdafaa şartları oluşmadığını, Celal Yılmaz'ın haksız tahrik altında Sülüşoğlu'nu öldürdüğünü belirtti. Yılmaz ise son söz olarak, "Evine saldırılan benim. Öldürülmek üzere saldırılan benim. Ama kasten öldüren ben oluyorum. Bunu kesinlikle kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum." dedi.

Mahkeme, Yılmaz hakkında kasten öldürme suçundan cezalandırılması talebiyle kamu davası açıldığını, fakat sanığın üzerine atılı suçun meşru savunma sınırlarını içinde ve mazur görülebilecek heyecan korku ve telaş nedeniyle aşarak gerçekleştirdiği sonucuna vardı. Yılmaz hakkında ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti. Karara muhalefet şerhi koyan mahkeme başkanı Asuman Yetişkin ise sanığın haksız tahrik altında kasten öldürme suçundan cezalandırılması gerektiğini belirtti. Yetişkin, Sülüşoğlu'nun tabancasının namlusunun yere bakar vaziyette olduğu sırada sanığın maktulün yanına gelerek ateş etmesi sebebiyle ölümüne sebebiyet verdiğini, yani haksız bir saldırı olmadığı, yasanın tanımladığı şekilde meşru müdafaaya ilişkin şartların da gerçekleşmediğine dikkat çekti.

Aile tepkili: Adalete güvenmeyeceğiz

Celal Yılmaz'ın üç el ateş ederek öldürdüğü Ahmet Sülüşoğlu'nun ailesi ise karara tepki gösterdi. Acılı yenge Serpil Sülüşoğlu sinir krizi geçirdi. “Ahmet'in kanı yerde kaldı.” diye feryat eden Sülüşoğlu, “Güvenmeyeceğim bundan sonra adalete, insan olmayacağım.” ifadeleri kullandı. Fenalaşan kadın, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Ağabey Mecnun Sülüşoğlu da şu ifadeleri kullandı: “Deliller, kamera görüntüleri ortada. Asla meşru müdafaa değil. Buna rağmen hak yerini bulmadı. Bizim için büyük hayal kırıklığı. Aynı acıyı kimse yaşamasın. Silahımın arkasına sığınırım çok tehlikeli bir durum. Bugün bir kez daha aynı acıyı yaşadık. Yargıtay'a götüreceğiz davayı.”