Akciğer kanseri nedeniyle 2 yıldır tedavi gören ve geçtiğimiz günlerde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği açıklanan Yeşilçam'ın usta oyuncularından Tarık Akan bugün binlerce sevenin gözyaşları arasında bugün son yolculuğuna uğurlandı. Akan, son olarak Bakırköy'de binlerce seveninin karşılamasının ardından Zuhuratbaba Mezarlığı'na defnedildi...

BAKIRKÖY'DEN BÜYÜK VEFA

Tarık Akan'ın cenazesi defnedilmeden hemen önce Bakırköy'den geçti. Korteje katılan binlerce Bakırköylü Tarık Akan'ı cenazesinin yanında yürüdü. Karanfil attı, alkışladı ve dua etti...

Çocukluğunun ve ömrünün geçtiği Bakırköy'de binlerce sakin vefasını gösterdi...

 

İZDİHAM YAŞANDI

Tarık Akan için anma töreninin düzenlendiği Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde izdiham yaşandı.Bir kadın, yaşanan izdihamda baygınlık geçirdi. Vatandaşlar baygınlık geçiren kadına müdahale etti.

teşvikiye camii'nde cenaze namazı kılındı

Tarık Akan için Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde düzenlenen anma töreni sona erdi. Akan'ın Türk bayrağına sarılı tabutu, son yolculuğuna uğurlanmak üzere saat 15.00'te Teşvikiye Camii'ne getirildi.

Yoğun katılım nedeniyle tabutun çevresinde yaşanan izdiham, gerilime neden oldu. Bu sırada bazı sendika temsilcileriyle bir vatandaş arasında tartışma yaşandı. Tartışmanın üzerine Tarık Akan'ın ağabeyi Turgut Üregül araya girdi.

mezarlığa götürüldü

Cenaze namazı sırasında Barış Üregül'ün gözyaşlarını tutmakta güçlük çektiği görüldü. Cenaze namazı sonrası alınan helalliğin ardından cenazeye katılanlar alkış tuttu. Daha sonra Tarık Akan'ın cenazesi defnedilmek üzere Bakırköy'deki Zuhuratbaba Mezarlığı'na götürüldü.

 

''YİĞİDİM ASLANIM''I SÖYLEDİ

Sanatçı Tarık Akan için bugün ilk olarak Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nda bir tören düzenlendi.  Törende Nebil Özgentürk'ün hazırladığı Tarık Akan belgeseli sevenlerine izletildi.  Törende sanatçının ailesi ve dostları birer konuşma yapıyor.  Fazıl Say'da Tarık Akan için piyanosunun başına geçecekken, Taş Mektep ve Nazım Hikmet Korosu da şarkılarını Tarık Akan için seslendirdi. Törende yakın dostu Zülvü Livaneli de Tarık Akan için ''Yiğidim Aslanım burda yatıyor'' isimli şarkıyı seslendirdi.

OĞLU:  ÜZGÜNÜZ!

Anma töreninde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Tarık Akan'ın oğlu Barış Üregül, "Söylenecek pek bir şey yok. Açıkçası hepimiz üzgünüz. Anmaya geldik elimizden geldiğince. Ömrümüz boyunca anmaya devam edeceğiz diyecek bir şeyim yok. Hep beraberdik. Nazım Hikmet Vakfı'na teşekkür etmek istiyorum. Fazıl Say'a teşekkür etmek istiyorum. Kendisi babamın arkadaşıydı. Burada bugün eserini çalacak olması anlamlı ve güzel. Babamın arkadaşlarına, bütün emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Son zamanlarda yoğun bakımdaydı. Acı hissetmedi" dedi.


Tarık Akan'ın oğlu Barış Üregül Nebil Özgentürk'ün babası Tarık Akan için hazırladığı belgeseli gözyaşları içinde izledi...

 

AHMET NECDET SEZER DE GELDİ

Tarık Akan için düzenlenen törene 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de katıldı. Sezer alkışlar arasında sahneden törene katılan vatandaşları selamladı. Cenaze törenine CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'da katılıyor. Kılıçdaroğlu ile Ahmet Necdet Sezer'in yan yana oturduğu görüldü.

 

Zülfü Livaneli, yakın arkadaşı Tarık Akan'ı anlattı

Yakın arkadaşı Tarık Akan'ın ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getiren sanatçı Zülfü Livaneli, "40 yıllık arkadaşım, dostum, hem çalışma arkadaşım. Birlikte onun başrol oynadığı filmlerin müziklerini yapmıştım. Birçok filmde beraber çalışmıştık. Onun dışında birçok eylemde birlikte bulunduk. Tarık bir can arkadaştı. Okulunun adı Taş Mektep'ti ama o yufka yürekli bir insandı. Starlığı elinin tersiyle itip, her şeyi yapabilecekken, Türkiye'nin en zengin insanı, en tanınmış, en yakışıklı insanı olabilme imkanı varken bunları elinin tersiyle itti. Hakiki sanat yoluna girdi. Bunu herkes yapamaz. Bazıları toprağa gömülür, bazıları halkın kalbine" dedi.

Tarık Akan’ın kızı - Özlem Üregül

Biz üç kardeşiz hepimizi ayrı ayrı çok sevdi ve her zaman her konuda bize eşit davrandı. Türkiye biz kocaman bir aileyiz. Ve hepimiz sevgide birleşiyoruz. Babamı her kesimden her yöreden insan sevdi. Babam Türkiye’nin her yöresini çok iyi bilirdi. Türkiye insanının dertlerini ve sevinçlerine filmlerine aktardı.

Babam attığı her adımda Türkiye’nin daha iyi bir geleceği olması için uğraştı. Bunları yaparken sevenlerinin sevgisini her zaman yanında hissettiğini bilmenizi isterim. Biz babamı kaybetmedik kazandık. Türkiye Tarık Akan’ı kazandı. Düşünceleriyle yaptıklarıyla eserleriyle her zaman bize yol gösteren o kocaman yüreğiyle önce insan olmayı gösteren daha sonra hayattaki duruşuyla bize yol gösteren babam o bayrağı şimdi bize devretti.

Birdi üç oldu hatta milyonlar oldu. Bu bayrak çoğalarak devam edecek. Benim güzel babam sevgiyle sonsuzluğa… Seni çok seviyoruz.