15 Temmuz kalkışmasında Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele geçirmeye teşebbüs suçundan yargılanan 69 sanığın hakkında açılan davanın ikinci celsesi başladı. Sanıklardan Astsubay Bekir Kurt, mahkemede FETÖ ile bağlantısı olduğunu itiraf etti.

Tutuklu sanık Astsubay Bekir Kurt, 1 yıldır Özel Kuvvetler Komutanlığı Destek Bakım Bölümünde başçavuş olarak görev yaptığını ve 15 Temmuz gecesi de nöbetçi olduğunu anlattı.

Kurt, FETÖ ile çocuk yaşta tanıştığını, onların dershanelerine gittiğini ve daha sonrada Astsubay olduktan sonra görev aldığı yerlerde ki örgüt abileriyle sohbet görüşmelerinin başladığını ifade etti

ETKİN PİŞMANLIKTAN YARARLANMAK İSTEDİ

Kurt, himmet adı altında örgüte para ödediğini belirterek, maaşının yüzde 5'ini geçmeyecek şekilde ödemeler yaptığını da anlattı. FETÖ mensubu kişilerin terör örgütü üyesi olduğunu bilmediğini öne süren Kurt, "Sadece hizmet hareketi, cemaat yapılanması olduğunu sanıyordum. Şüphelenseydim onlarla bağım olmazdı. Bizi kullanmışlar, çok pişmanım. Etkin pişmanlıktan yararlanmak istiyorum" şeklinde konuştu.

"ALBAY ÜMİT BAK'IN LİSTESİ GERÇEKÇİ DEĞİL"

Kurt, iddianamede 15 Temmuz sürecinde Albay Ümit Bak'ın listesinde adının geçtiğini belirterek şunları kaydetti:

"Bu yapıyla 15 Temmuz'da görev almadığımı anlatmak için bu liste hakkında konuşmak istiyorum. Ben 1 yıldır Özel Kuvvetlerde çalışıyorum. Ümit Bak'ı tanımıyorum, kendisini hiç görmedim. Adliyenin nezarethanesinde gördüm ilk defa. Bu listede 33 kişinin adı geçiyor, bu 33 kişiden 22'si fiilen katılmamış.

Bu 20 kişiden görevde olanlar var, 13 kişi de burada, o 13 kişiden biri de benim. Ben nöbetçi olduğum için oradaydım. Bu listenin sonradan hazırlanmış olduğunu düşünüyorum. Ben 15 Temmuz'da nöbetçiyim. Aynı şekilde 28 Temmuz tarihine kadar da izinli olduğum günler dışında kışladaydım.

Bir liste varsa ve bu listenin Ümit Bak Albayın üzerinde çıktığı iddia ediliyorsa izin verilmezdi bana. Bu listenin gerçekçi olmadığını düşünüyorum." dedi.