Dün onaylandığı belirtilen Taksim Camii'ne ilişkin Kurul kararından sonra projenin görselleri de ortaya çıktı. Minare yüksekliği 61 metre olması planlanan cami ile ilgili Kurul'un 'onay' kararından sonra bölgede bulunan dükkânların tahliyesine geçileceği öğrenildi.

PROJENİN GÖRSELLERİ ORTAYA ÇIKTI

Taksim’e cami yapılmasına ilişkin tartışmalar uzun bir süreden beri gündemdeydi. Mimar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman’ın imzasını taşıyan cami projesine onay İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan çıktı.  Cami projesi, Kurul’dan, ada pafta parsel numarası ile geçtiğimiz 19 Ocak günü geçti.

CAMİNİN ÖZELLİKLERİ DE NETLEŞMEYE BAŞLADI

Cami projesi ile ilgili detaylardan sonra proje görselli de ortaya çıktı. Kurul’un onayında geçen cami projesi bin 482 metrekarelik bir alanda hayata geçirilecek. Caminin taban oturumu 900 metre olarak projelendirildi.

Taksim Camii için planlanan zemin üstü bina yüksekliği 20,70 metre, kubbe yüksekliği 9,6 metre, toplam mahya yüksekliği ise 30,3 metre. Planlanan yüksekliğin, cami alanına yakın iki kilisenin yüksekliğine denk olduğu öğrenildi. Caminin yapılacağı yer ise Taksim Sular İdaresinin hemen arkasında bulunuyor.

Proje tamamlandığında aynı anda 2 bin 575 kişi ibadet edebilecek. Otopark olarak tasarlanan üç katta toplam 165 araç park yapabilecek. 12 bin 574 metrekare kapalı alanı bulunan tarihi yapıda konferans, sergi salonları da mevcut. 820 metrekare zemine oturan projenin dış cephesinde açık renk doğal taşlar kullanıldı.