Suriye'de yaşanan iç savaş ve krizin ardından ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriye vatandaşlarına Türkiye kucak açıp istihdam sağlamış böylelikle Türkiye'de çalışan Suriyeli işçi sayısı 10 binleri bulmuştu.

2 Milyonu aşkın Suriyeli ile ilgili merak edilen vatandaşlık verilip verilmeyeceği konusu henüz netlik kazanmamışken, Suriyelilerin 16 Nisan'da yapılacak olan referandumda oy kullanıp kullanamayacağı da yeni bir merak konusu oldu.

Bu konuyla ilgili açıklama yapan ve soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, ilk aşamada 80 bin Suriyeliye Türk vatandaşlığı verilmesi için çalışmaların sürdüğünü ancak tartışmaları önlemek için bu yöndeki adımın 16 Nisan'daki referandum öncesi atılmadığını dile getirdi.

VATANDAŞLIK REFERANDUM SONRASINA KALDI

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, 16 Nisan'daki referandum öncesi Suriyelilere vatandaşlık verilip, oy kullanacağı yönündeki tartışmaya meydan vermek istemediklerini bu nedenle de şimdilik referandum öncesi bu konuda bir adım atılmayacağını açıkladı.

16 Nisan'da gerçekleştirilecek olan referandum sonrası vatandaşlık verilmesi planlanan Suriyelilerin ise önümüzdeki 2019 seçimlerinde oy kullanığ kullanamyacağı şimdilik muamma...