Çatışmaların sona erdiği yerlerden biri de Humus’un kuzeyindeki Cavalık köyü. Köy sakinlerinden İbtisam Şükri, bir grup Rus gazeteciye yaptığı açıklamada, “Militanların köyden ayrıldığını öğrenir öğrenmez birçok insan geri döndü. Yıkılsa da eve dönmek bizim için büyük bir mutluluk. Eşimle birlikte evimizin önüne çadır kurduk. Evi yeniden yapıncaya kadar çadırda kalıyoruz” dedi.Cavalık köyü, 4 ay boyunca militanların kontrolündeydi. Ancak kurtarılan birçok yerleşim birimlerinden farklı olarak Cavalık, çatışma yaşanmadan huzura kavuşmuş oldu. Köyün geleceğiyle ilgili karar, müzakere masasında alındı. Taraflar, Rusya’nın arabuluculuğunda silahlı mücadeleye son verdi.

'RUSYA'YA MİNNETARIZ'

Köylerine dönerek evlerini sıfırdan yapma ihtiyacıyla karşı karşıya kalan birçok Suriyeli aile, mevcut koşullarda sadece kendi gücüne güvenebilir. Devlet şimdilik mali sorunların çözümüne aktif olarak katılamıyor. Bu yük çoğunlukla yerel cemaatin ve din adamlarının omuzlarında.

Ancak tüm bu sorunlar, insanların hayata yeniden başlama isteğini köreltecek güçte değil. Şükri, “Çok işimiz var, ancak hiç pişman değiliz. Savaş bitince ne mi yapacağız? Barışa alışmaya çalışacağız. Önemli olan hayatta kalmamız. Suriye’yi halen ayakta tuttuğu için Rusya’ya minettarız” diye konuştu.

İSYANCI LİDERLER SURİYE HÜKÜMETİYLE MASAYA OTURUYOR

Rusya’nın girişimiyle, Suriye hükümeti ve muhalefet temsilcileri arasında uzlaşmanın sağlanması yönünde adımlar atılıyor. Müzakere sürecinin amacı, radikal İslamcılar olan ortak düşmana karşı güçleri birleştirmek.
Süreç yaklaşık 2 hafta önce başladı ve şimdiden ilk sonuçlar görülmeye başladı.
Moskova’nın arabuluculuk rolü sayesinde, ardı ardına isyancı liderleri, silahlı eylemlere son vermeyi öngören ve ülkenin siyasi yaşamına katılımı garanti eden anlaşmaları imzalıyor.

Kaynak: Sputnik Türkiye