Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf ve videolarda, rehin alınanların Rus ve Suriye askerlerinin bombardımanına karşı canlı kalkan olarak kullanılmak üzere, kamyonların kasalarına yerleştirilen kafesler içinde ‘sergilendiği’ görülüyor.

Bazı kaynaklar, söz konusu muhalif grubun Suudi Arabistan’ın finanse ettiği Ceyşul İslam (İslam Ordusu) olduğunu belirtti. Öte yandan ‘Sham news’ sitesi her birinin içinde 7 kişinin bulunduğu 100 kafesin pazar alanları gibi kalabalık yerlerde gezdirdiğini yazdı. Öte yandan Suriye ordusu, önceki gün Lazkiye yakınlarındaki stratejik Gannam bölgesini ele geçirirken, Deyr ez-Zor’da IŞİD’e ait bir eğitim kampını imha etti.

Suriye ordusu, dün Lazkiye’nin kuzeyinde üç yıldır El Nusra’nın kontrolünde bulunan Gannam bölgesine operasyon düzenledi. Ordunun birkaç saat içinde bölgeyi tümüyle ele geçirdiği belirtildi. Deyr ez-Zor’da da, Suriye ve Rusya hava kuvvetlerinin havadan düzenlediği bombardımanda IŞİD’in eğitim kampı yok edildi.

El-Masdar’ın haberine göre, operasyonda aralarında Çeçen, Tunuslu, Faslı, Libyalı, Suudi ve Iraklıların olduğu çok sayıda IŞİD militanı öldürüldü.