Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu Başkanı Av. Haşim Mısır, Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen, Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez ve Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı'nın yer aldığı heyet, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi Terolar Köyü'nü ziyaret ederek, direnişteki köylülerle görüştü.

Köyün de içerisinde bulunduğu bölgede kurulmak istenen Suriyeli mülteci kampına karşı direnişi sürdürmekte kararlı olan ve hukuki mücadele başlatan köy halkına destek sözü veren Baro Başkanları, “Köylüler, köylerine kimlik göstermeden giremiyorlar. Hayvanları meralarında dolaşamıyor.Meralarına el konuluyor. Çevredeki tüm köylerin nüfusundan daha çok kişinin kalacağı kamp yapılıyor. Bilirkişi raporları lehlerine. Ama buna rağmen muktedirler onların isteklerine ‘hayır' diyorlar! Öyleyse biz onların yanlarındayız…” dediler.

Ayrıca konuyla ilgili yürüyen davada bilirkişi heyetinin, kamp kurulmasının çevrenin ve köyün sosyal dokusuna aykırıolduğuna dair rapor verdiğini de anımsatan Başkanlar, “Köyde yaşayan insanlar; adeta bir ‘toplanma kampı'nda yaşıyorlar. Boyunlarında kimlik kartları ile gezebiliyorlar. Kahramanmaraş Valiliği’nin aldığı keyfi kararlarla, insanların bir araya gelmesine bile engel olunmakta. Bu anlamda köylü, huzursuz, umutsuz ve mutsuz. Köyün girişinde ve çıkışında güvenlik önlemleri kime karşı alınmıştır? Bölge Baro Başkanlarıolarak, hukuki mücadelelerinde ve direnişlerinde köyün ve köylünün yanında olacağız” diye konuştular.