Türkiye, güne İstanbul Sultananmet’teki hain saldırı haberi ile başladı. Saat 10:20′de Sultanahmet Meydanı’nda bir canlı bomba kendini infilak ettirdi. Meydana gelen patlamanın şidddetiyle Dikilitaş, Alman Çeşmesi yanında devriye görevi yapan bir polis aracı devrildi. Olayın şokunu atlatan vatandaşlar, aracı çevirerek, yaralı polislerin tahliyesini sağladı.  Yaralı vatandaşlar ve polisler, bölgeye sevk edilen ambulanslar ile hastanelere sevk edildi.

Polis telsizinden yapılan anonsun ardından, Sultanahmet’teki patlamanın meydana geldiği alana itfaieye ekipleri ve polis ekipleri sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü (OYİ) ekipleri, patlamanın “canlı bomba” olabileceğine işaret eden düzenek parçaları buldu. Dikilitaş’ın çevresinde araç giriş-çıkışına izin verilmiyor. Bölgeye giden İstanbul Emniyeti’ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri ile Bomba İmha Şube Müdürlüğü ekipleri, çalışma başlattı.

YARALILAR HASTANELERE SEVK EDİLDİ

Sultanahmet’teki patlamanın ardından yaralıların büyük bir bölümü Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Sultanahmet’teki canlı bombanın fünyeyi patlatmasının ardından patlamanın merkezi konumundaki Alman Çeşmesi’nin çevresine ceset parçaları yayıldı.

 İKİNCİ BOMBA ŞÜPHESİYLE ÇÖP KUTULARI BOŞALTILIYOR

Öte yandan patlamanın ardından polis, önlem olarak güvenlik şeridini çok geniş tuttu.  Patlamanın olduğu Sultanahmet bölgesinden geçen tramvay seferleri durduruldu. Çok sayıda ambulans olay yerine gelirken, polis “ikinci bomba” şüphesiyle, bölgedeki tüm çöp kutularını boşalttı.

PKK VE IŞİD ŞÜPHESİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, son 1 yıl içerisinde canlı bomba eylemi yapma hazırlığı yapan kanlı örgütler PKK, IŞİD, ve DHKP-C’ye art arda darbeler indirdi. Çok sayıda militan eylem yolunda ve hücrede etkisiz hale getirildi. Patlamada, 2  örgüt ön plana çıkıyor… PKK ve IŞİD… Aralık ayında Kandil’de toplanan PKK/KCK üst kadroları, 9 Ocak 2013′te Fransa’nın başkenti Paris’te Kürdistan Enformasyon Bürosu’na yönelik eylemim intikamının alınmasına karar verdi. Örgüt, 3 kadın militanın öldürüldüğü saldırıdan Türkiye’yi sorumlu tutuyor. Patlama bölgesinde Alman ağırlıklı turist kafilesinin bulunması sebebiyle, örgütün IŞİD olma ihtimali de yüksek. Polis, bölgedeki MOBESE ve özel güvenlik kamera kayıtlarını incelemeye başladı. Sultanahmet ve çevresinde Özel Harekat ekiplerinin desteğinde operasyonlar başlatıldı.

HEDEF TURİST KAFİLESİYDİ

Canlı bombanın Alman Çeşmesi ile Dikilitaş arasında bulunan turist kafilesine doğru yöneldiği ancak bölgedeki polisleri görünce pimini çektiği öğrenildi.

CANLI BOMBANIN KADIN OLDUĞU İHTİMALİ…

Olay yerinde bulunan ve canlı bombaya ait olduğu öğrenilen ceset parçalarının üzerinde yapılan ilk incelemede canlı bombanın kadın olduğu bilgisine ulaşıldı.

İLK RESMİ AÇIKLAMA İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN

İstanbul Valiliği olaydan yaklaşık bir saat sonra saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Sözcü’nün saldırıdan dakikalar sonra tüm dünyaya ayrıntılarını duyurduğu olayla ilgili yapılan açıklamada  “Olay sonrası 10 ölü, 15 yaralı olduğu tespit edilmiştir. Patlamanın nedeni, patlayıcının cinsi, olayın fail veya failleri hakkında incelemeler sürdürülmektedir.” denildi.

GEÇEN YIL DA BİR CANLI BOMBA SALDIRI OLMUŞTU

Geçen yıl da Sultanahmet Meydanı yine bir terör saldırısına şahit olmuştu.  İstanbul Turizm Şube Müdürlüğü’ne gelen bir kadın üzerindeki bombayı infilak ettirmiş saldırıra bir polis şehit olmuştu. İntihar saldırısını Rus uyruklu Diana Ramazova isimli bir teröristin gerçekleştirdiği belirlenmişti.