Sarıkaya, son yıllarda kontrolsüz bir şekilde yayılan internetin sosyal medya dolandırıcıları için rant ve gelir kapısı olmaya başladığını kaydetti. Sarıkaya, “Sosyal medya kullanıcıları özellikle Facebook’ta kullanıcılarına ısrarla sayfamız şikayet altında, beğenmenizi, paylaşmanızı isteyen bir nokta dahi olsa 'tıklayın, yorum yapın, paylaşın' isteklerine karşı son derece dikkatli olmalı. Dikkat çeken son dakika, flaş haber vesairi gibi yalan ve asparagas haberlere tıklamanız durumunda karşı tarafa beğeni olarak giden her tıklamanız beğeni satın alanların işine gelmektedir.” dedi.

Sahte kadın profillerinin, profil kopyalayarak, çeşitli yöntemlerle hesabı ele geçirme taktiği olabileceğine dikkat çeken Sarıkaya, “Son günlerde yer bildirimi yapanların evlerine giren hırsızların sayılarındaki artış olması sebebi ile mecbur kalmadan yer bildirimi yapmayınız. Sosyal medya sayfanızda çok iyi tanıdığınız bir dostunuzun resmi kullanılarak sizden mesaj yolu ile 'cep telefonum bozuldu, telefon numaralarım gitti, numaranızı yazın' vesaire gibi taleplere karşı da dikkatli olunuz.” ifadesini kullandı.

Sarıkaya, şöyle devam etti: “Hediye çeki kazandınız, telefon numaranızı yazınız, gelen mesajı şu numaraya gönderiniz türü taleplere inanmayınız. Cep telefonunuza gelen reklam mesajlarını istemiyorsanız 'iptal' yazıp şu numaraya gönderin uyarıları bile ücretlidir. Tarafınıza gelen, nereden geldiği belli olmayan videoları sayfanızda paylaşmayınız, ücretlidir. Android telefonlarınıza gelen sık sık güncelleme mesajlarına cevap vermeyiniz, tüm bilgileriniz karşı tarafa kopyalanarak telefon rehberinize ulaşılarak reklam mesajları için kullanılmaktadır. Virüse karşı koruma altında olmanız için 'evet'e basın gibi uyarıları ciddiye almayınız. Kolay para kazanma gibi tuzağa düşüren dolandırıcıların oyununa gelmeyiniz. Bankalardan geldiğini gördüğünüz hesap güncellemesi v.s her mesaja karşı kimlik bilgilerinizi paylaşmayınız, gerekirse anında bankanızı arayarak sorgulayınız.”